Jak odróżnić złoto od mosiądzu?
Jak odróżnić złoto od mosiądzu? W jaki sposób mogę rozpoznać, czy coś jest zrobione ze złota, czy z mosiądzu? Jak rozpoznać prawdziwe złoto? Czym się różni złoto od mosiądzu?
6 Odpowiedzi
Gołym okiem czasami można poznać, czy coś jest ze złota, czy nie. Jak dana rzecz nie jest z czystego złota, może mieć minimalne przebarwienia, odbarwienia itd.
Oprócz tego, każdy znany człowiekowi metal charakteryzuje się nieco inną gęstością – w przypadku złota gęstość ta wynosi 19,3 g/cm³.
Jeśli zastosujesz tzw. metodę Archimedesa, możesz przeprowadzić test, pozwalający obliczyć objętość wody wypartej przez badany przedmiot ze szklanego naczynia, a następnie ustalisz gęstość badanego wyrobu. Metoda ta jest nieco skomplikowana i wymagająca, jednak przeprowadzenie odpowiednich obliczeń pozwoliłoby uchronić się przed zakupem czegoś, czego nie powinno się kupić.
Możesz spróbować ugryźć złoto. Słoto jest dość miękkie i mogą zostać ślady twoich zębów. Ale jest to ryzykowne i możesz skończyć u stomatologa.
Wprawne ucho może odróżnić złoto od podróbki za pomocą dźwięku. Na YT są filmiki prezentujące coś takiego, np. tutaj:
Złoto będzie brzmieć inaczej, niż mosiądz czy inne metale lub stopy metali.
Mosiądz jest stopem miedzi i cynku, należy do grupy diamagnetyków i niestety nie sprawdzi się go próbą magnesową. Najlepiej jest poprosić specjalistę o sprawdzenie, czy coś jest rzeczywiście złotem.
Oprócz opisanych wyżej metod, można też sprawdzić to za pomocą USG. Minus jest taki, że np. moneta może zostać uszkodzona przy badaniu ultrasonografem.
Złoto trzeba kupować w sprawdzonych miejscach / sprawdzonych sklepach. Na pewno nie kupowałbym od gościa na straganie na targu, to jednak jest poważny zakup, gdy coś się kupuje z tak drogich kruszców.
Kiedyś moi rodzice mieli garnek, na którym uchwyt był w kolorze złota i było na nim napisane „24 karaty” 😀
Złoto nigdy nie pokryje się patyną, zaś mosiądz jak najbardziej. Ponadto ten drugi pozbawiony jest połyski. Złoto zaś lubi się błyszczeć i ma wyrazisty kolor.