Jak powstaje śnieg? Z czego tworzy się śnieg?
Jak powstaje śnieg? Jak tworzy się śnieg? Jak wygląda proces powstawania śniegu? Z czego tworzy się śnieg?
2 Odpowiedzi
Do powstania śniegu oczywiście potrzebna jest minusowa temperatura oraz odpowiednia wilgotność. Podstawą pojedynczego płatka śniegu jest jakieś jądro (takie rusztowanie), najczęściej jest nim cząsteczka kurzu lub jakaś bakteria czy inna stała materia. Następnie zaczyna się proces resublimacji, czyli cząsteczki pary wodnej skupiają się wokół jądra i pod wpływem niskiej temperatury zamieniają się w lód.
Na początku musi pojawić się ujemna temperatura. Gdy temperatura spada poniżej zera w chmurach zaczyna zachodzić zjawisko resublimacji. Wówczas cząsteczki pary wodnej skupiają się blisko siebie i tworzą kryształki lodu. Zlepek takich płatków nazywamy śniegiem.
W zależności od temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza mogą one przybierać różne kształty, których naukowcy wyróżniają kilkanaście.
Najczęściej spotykane są płaskie sześcioramienne “gwiazdki”. Ich kształty powstają w temperaturze od -2 do -15 stopni Celsjusza, a kąt pomiędzy ramionami zawsze wynosi 60 stopni. W momencie, gdy ramiona śnieżynki zaczną się rozrastać i nabierać bardziej fantazyjnych kształtów mówimy o „kwiatach paproci”. Są one największymi płatkami – ich średnica może osiągać do 5 mm.