Jak powstaje szadź? W jaki sposób powstaje szadź?
Jak powstaje szadź? W jaki sposób powstaje szadź? Dlaczego tworzy się szadź? Jak wygląda proces tworzenia się szadzi? Czym różni się szadź od szronu? Czy szadź i szron to jest to samo?
Z czego tworzy się szadź?
3 Odpowiedzi
Szadź powstaje w momencie, gdy przemrożona para wodna wchodzi w kontakt z przedmiotami i przechodzi w stan stały.
Szadź powstaje też wtedy, gdy przemija mróz i nadchodzi wilgotna masa powietrza. Para wodna zmienia się w mgłę i osiada na przedmiotach mających poniżej 0 stopni Celsjusza. Zmienia się ona wtedy w lód.
Szadź to nic innego jak osad lodu, który powstaje przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody, gdy te kropelki stykają się z powierzchnią przedmiotu lub powierzchnią wcześniej już narosłej szadzi.
Szadź składa się ze zlepionych kryształków lodu i potrafi osiągnąć dość spora grubość.
Szadź powstaje w wyniku procesu sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia wody z fazy stałej (lodowej) do fazy gazowej (pary wodnej) bez przechodzenia przez etap ciekłego.
Ten fenomen zazwyczaj występuje podczas mroźnej, bezwietrznej nocy. Para wodna wydzielana przez rośliny i glebę przechodzi bezpośrednio w kryształy lodu, tworząc szadź.
Szadź często widzimy na trawie, liściach, gałęziach drzew i innych powierzchniach, gdzie tworzy delikatne, białe pokrycie przypominające puszek.