Jak przekonać męża do drugiego dziecka?
Jak przekonać męża do drugiego dziecka? Mój mąż za żadne skarby nie chce mieć drugiego dziecka. Ma swoją wymarzoną córeczkę i na tym chce poprzestać. Czy znacie jakieś sensowne argumenty, które przedstawię mężowi, aby zechciał mieć drugie dziecko?
7 Odpowiedzi
Może przekona go argument edukacyjny, że jego ulubiona córeczka będzie lepiej funkcjonowała w społeczeństwie jak będzie miała brata albo siostrę, którą będzie się mogła opiekować i uczyć się wielu rzeczy.
To wszystko zależy od tego, jakie to są konkretne powody, dla których nie chce mieć drugiego dziecka. Może ma obawy, że nie poradzicie sobie finansową z dwójką dzieci? A co jeśli druga ciąża okaże się mnoga? Wtedy to troje, czworo… dzieci.
U mnie jest na odwrót, to mąż chce drugiego dziecka, ja nie chcę.
Może jak wyjaśnię wam moje motywacje, to coś pomoże.
Gdy mieliśmy pierwsze dziecko, poród był dla mnie bolesny i w bardzo złych warunkach w szpitalu.
Ale to nie główny powód. Główny powód – oboje pracuje, ale to głównie ja zajmuję się dzieckiem. Ja czytam z córką lektury, odrabiam lekcje, spędzam więcej czasu.
Mąż pracuje trochę więcej ode mnie, ale tylko trochę, a nie poświęca czasu praktycznie wcale. Sporadycznie zaangażuje się w jakąś aktywność z dzieckiem. Nie dociera do niego, jak dla mnie było ciężko i nie wierzę mu, że tym razem zaangażuje się bardziej.
I trzeci powód – nie mamy własnego mieszkania czy domu, mieszkamy w mieszkaniu 42 metry kwadratowe i nie ma perspektywy na razie na coś własnego. Odkładamy pieniądze, ale on wydaje często na głupoty i nie dociera do niego, jak ważne jest, abyśmy odkładali więcej.
Mój też nie chciał drugiego dziecka, ale po paru miesiącach „marudzenia” z mojej strony w końcu zmienił zdanie. Wydaje mi się, że ktoś z nim porozmawiał – albo rodzice moi lub jego, albo jego brat, bo tak nagle zmienił zdanie z dnia na dzień. Nie potrafił lub nie chciał powiedzieć, czemu zmienił zdanie, ale nie drążyłam 🙂
Teraz mamy dwójkę dzieci i na tym już postanowiliśmy poprzestać.
Do mężczyzn najlepiej dociera logika. A posiadanie drugiego dziecka to same korzyści. Dzieci, które mają rodzeństwo:
- Lepiej się rozwijają, gdyż mają ciągłą interakcję z drugą osobą. Lepiej rozwijają się werbalnie, motorycznie, emocjonalnie.
- Dzieci mające rodzeństwo łatwiej nawiązują relacje z innymi – przydatne w szkole i pracy
- Jedynaki częściej cierpią na przypadłości typu hipochondria itd.
- Mniej czasu musisz poświęcać dwójce dzieci, niż jednemu dziecku (długoterminowo), ponieważ dzieci bawią się ze sobą. Gdy dziecko jest samo, będzie ciągle zawracać głowę rodziców. A jak zbywacie dziecko, sadzając je przed jakimkolwiek ekranem, otwieracie mu drogę do wielu problemów i zaburzeń w dzieciństwie i życiu dorosłym.
- Młodsze dziecko będzie mieć pewne rzeczy po starszym dziecku – zabawki, czasem książki, łóżeczko, wózek, ubrania itd, więc to nie będzie aż tak duży koszt, jak przy pierwszym dziecku.
Znacznie lepiej jest mieć 2-3 dzieci, niż tylko jedno.
Niech posiedzi trochę z dzieckiem sam na sam i niech potem posiedzi z dzieckiem, gdy dziecko ma towarzystwo. Zobaczy różnicę. Najlepiej jest zobaczyć na własne oczy. Nie ma w ogóle porównania gdy jest rodzeństwo a nie ma rodzeństwa.
Przekonanie męża do drugiego dziecka może być trudne, ale istnieje kilka strategii, które można zastosować, aby zachęcić go do rozważenia tej możliwości:
Dyskusja
Zainicjuj otwartą i szczery rozmowę na temat tego, dlaczego chciałabyś mieć drugie dziecko. Podziel się swoimi uczuciami, przemyśleniami oraz oczekiwaniami. Porozmawiaj o tym, jak drugie dziecko wpłynęłoby na waszą rodzinę i jakie zmiany mogą nastąpić.
Współpraca
Pokaż mu, że jesteś gotowa współpracować i dzielić się obowiązkami związanymi z opieką nad drugim dzieckiem. Zaproponuj konkretne rozwiązania, które pomogą wam lepiej zarządzać czasem i obowiązkami.
Czas na przemyślenie
Daj mężowi czas, aby samemu przemyśleć tę decyzję. Przekonanie go może zająć trochę czasu, więc nie naciskaj go na szybką odpowiedź. Daj mu przestrzeń do samodzielnego rozważenia argumentów i uczuć.
Wspólne planowanie
Jeśli mąż jest otwarty na pomysł posiadania drugiego dziecka, zacznijcie wspólne planowanie. Omówcie, jak sobie radziliście z pierwszym dzieckiem, co można poprawić i jak przygotować się na przyjście nowego członka rodziny.
Wsparcie
Zapewnij mu wsparcie emocjonalne, daj mu do zrozumienia, że jesteś z nim, niezależnie od decyzji, którą podejmie. Pokaż, że rozumiesz jego obawy i obiecaj, że wspólnie poradzicie sobie z trudnościami, jakie mogą się pojawić.
Pamiętaj, że decyzja o drugim dziecku powinna być wspólna i oparta na wzajemnym porozumieniu. Szanuj uczucia i obawy swojego męża, a jednocześnie wyrażaj swoje oczekiwania i pragnienia.