Jak rozpoznać, że jest już po owulacji?
Jak rozpoznać, że jest już po owulacji? Jak sprawdzić, czy jestem po owulacji? Jaki powinien być śluz po owulacji?
1 Odpowiedź
Po pierwsze warto prowadzić kalendarzyk i zapisywać dokładne daty miesiączki. Dodatkowym parametrem, który pomoże dokładnie określić czas owulacji jest pomiar temperatury. Po owulacji w jajniku powstaje ciałko żółte wydzielające progesteron, który powoduje wzrost temperatury po owulacji o około 0,2 – 0,6 stopnia Celsjusza. Temperatura rośnie około 24 godziny po uwolnieniu komórki jajowej z jajnika, dlatego jej pomiar może służyć tylko potwierdzeniu owulacji i ewentualnie wyznaczeniu optymalnego czasu współżycia w następnym cyklu. W przypadku regularnych miesiączek, jeśli wzrost temperatury występuje przykładowo systematycznie w 16 dniu cyklu, wówczas owulacja ma miejsce 1-2 dni wcześniej, czyli dni płodne przypadają na 13, 14 i 15 dzień cyklu. Jednak żeby pomiary temperatury owulacji były miarodajne, należy:
- wykonywać je codziennie rano,
- w pochwie lub jamie ustnej o stałej porze, tuż po przebudzeniu, najlepiej nie wstając z łóżka.
Kolejny ważnym parametrem jest śluz. W czasie dni płodnych, śluz jest przejrzysty, śliski, lepki i rozciągliwy, wydzielina przypomina białko jajka. Taki śluz ma ph sprzyjające plemnikom, ułatwia im przetrwanie i poruszanie się. Śluz płodny po owulacji zmienia się, zmniejsza się ilość wydzieliny, śluz staje się biały, gęsty i nierozciągliwy, pozostaje taki aż do pojawienia się menstruacji. Tuż po miesiączce występuje etap suchy, który trwa aż do wystąpienia płodnego śluzu.
Warto stosować jednocześnie te wszystkie metody, aby móc dokładnie określić dni płodne. Obserwacja swojego ciała to kluczowa sprawa.