Jak tworzy się naród? Co stanowi o trwałości narodu?
Jakie elementy sprawiają, że dana zbiorowość tworzy naród? Co buduje poczucie świadomości narodowej? Czym jest naród w państwie narodowym? Jak tworzy się naród? Co stanowi o trwałości narodu?
3 Odpowiedzi
Według Wikipedii naród tworzy się „w procesie dziejowym na podstawie języka, religii, terytorium, życia społecznego i gospodarczego)”. Dla jego trwałości bardzo istotne jest upowszechnienie się postawy patriotycznej.
Poczucie świadomości narodowej buduje się dzięki jedności pochodzenia, języka, kultury*, tradycji politycznej** oraz poprzez zamieszkiwanie wspólnego obszaru narodowościowego.
* Niekiedy włączana jest w to religia.
** Jeśli jest. Jeśli jej nie ma, nie jest to naród, lecz grupa narodowościowa.
Naród tworzy grupa ludzi o wspólnej tożsamości, zamieszkująca określone terytorium, połączona wspólną kulturą, historią i językiem. Trwałość narodu zapewnia jego stabilność polityczna i ekonomiczna, a także zdolność do obrony przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Naród jest ogólnie uważany za stabilną wspólnotę ludzi, często o wspólnym pochodzeniu, którzy dzielą język, kulturę i historię.
Koncepcja narodu często obejmuje ideę wspólnego pochodzenia etnicznego i/lub wspólnych tradycji kulturowych, ale może również obejmować po prostu poczucie wspólnej tożsamości i wspólnoty.
Często uważa się, że trwałość narodu opiera się na wspólnych doświadczeniach historycznych, wspólnej kulturze i/lub poczuciu wspólnego przeznaczenia.
Wspólna religia także w przeszłości odgrywała znaczenie, dziś jednak dowiedziono, że religia nie ma wpływu na tożsamość i trwałość narodu.