Jak wyciszyć hałas z ulicy?
W jaki sposób można wyciszyć hałas z zewnątrz? Mieszkam w bloku, na 3 piętrze, dociera do mnie dość intensywnie hałas z zewnątrz, tj. z ulicy i od ludzi spod sklepu monopolowego. Czy jest jakiś sposób, aby hałas zredukować? Zamknięcie okna pomaga połowicznie, tzn. jak się wydzierają, albo jakiś kretyn np. jedzie na ścigaczu, to budzi mnie w nocy.
15 Odpowiedzi
Problem masz raczej z płytkim snem. Jak się mocno śpi, to jakiś głupi motor nie obudzi. Możesz ewentualnie spróbować biały szum – puszczaj sobie na noc jakąś spokojną muzykę, albo szum fal, jak się przyzwyczaisz spać w ten sposób, nic Ci już nie będzie przeszkadzać.
Może problemem są nieszczelne okna? Zwykle wystarczy ich wymiana, a jeśli to nie pomoże, to może rzeczywiście problemem jest tutaj zbyt płytki sen, co powoduje, że byle jaki szum potrafi Cię z niego wybudzić.
Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy to może warto to zgłosić do miasta? Często ekrany dźwiękoszczelne rozwiązują taki problem, bo z tego co mówisz, jest do dość uciążliwe dla Ciebie. Nie wiesz, czy pozostali sąsiedzi też mają z tym kłopot? Może warto wystąpić do urzędu miasta z jakąś petycją w tej sprawie?
Sposobów jest kilka np pluszowe zasłony w oknach, czy obicie drzwi specjalna gąbka u tapicera, ale skoro takie rzeczy budzą cię w nocy to może masz bardzo płytki sen. U mnie na osiedlu też takich wrażeń dźwiękowych nie brakuje ale jakoś nie jest to dla mnie uporczywe. W nocy smacznie sobie śpię 🙂 dźwięki zdecydowanie bardziej przeszkadzają w dzien. Może sprawdź też okna być może nie są szczelne lub po prostu stare? Jeśli cię stać można wymienić okna na takie o podwyższonej izolacji – napewno stłumią więcej hałasu. Słyszałam tez ze podwieszane sufity wyciszaja dźwięki ale w twoim przypadku raczej się to nie sprawdzi bo tu chyba cjodzi bardziej o dźwięki pochodzące od sąsiadów z góry, ale wycisza się też wszystkie ściany mieszkania – mój kolega wyciszal tak mieszkanie bo uczył się grać na perkusji i żeby nie przeszkadzać sąsiada wyciszyl mieszkanie i praktycznie nic nie było słychać ale to już wiąże się z większym remontem a nie wiem czy na taki jesteś gotowa?
Dobrym sposobem, aby hałas z ulicy Cię nie rozpraszał, jak np. chcesz się pouczyć, jest puszczenie sobie jakiejś spokojnej muzyki. Są nawet rodzaje muzyki, które stymulują do nauki.
A jak chcesz wyciszyć hałas z ulicy, bo nie możesz spać, to pozostają tylko słuchawki na uszy, szczelne okna i latem klimatyzacja do tego.
Jeśli hałas tak bardzo Ci przeszkadza, to pewnie dopiero co wprowadziłeś się. Gdy jest za duży hałas, z reguły mieszkańcy i miasto coś z tym robi. Możliwe też, że masz źle wyregulowane okna – nieszczelne i przepuszczają zarówno za dużo powietrza, jak i hałas.
Dodatkowo, jak latem masz gorąco i nie możesz spać przez hałas na zewnątrz, kup sobie klimatyzację przenośną. Nie jest droga i można spać spokojnie. W dodatku szum z klimatyzacji może zakłóci hałasy – tzw. biały szum ułatwia spanie.
Jeśli hałas z ulicy przeszkadza Ci w spaniu, trzeba do tego przywyknąć. Albo zorganizować biały szum, np. jakiś nawilżacz powietrza, albo puścić z głośników fale oceanu.
Jeśli przeszkadza hałas z ulicy np. w nauce, to można sobie puścić jakąś muzykę, która zagłuszy ten hałas, ale nie rozproszy w nauce. Np. muzyka poważna, albo jakaś muzyka pomagająca w koncentracji.
Najlepiej dobrze wyregulować okna, żeby były bardziej szczelne. Można puścić sobie ulubioną muzykę. Albo, uwaga, przeprowadź się w miejsce z mniejszych ruchem;) Najgorzej wykonać to, ale tylko to w pełni rozwiąże problem.
Do hałasu z ulicy można się przyzwyczaić, o ile nie jest to na tyle duży hałas, że wprowadza otoczenie i powietrze w bardzo duże drganie. Bo jeśli tak jest, to pozostaje jedynie się przeprowadzić. Albo poprosić gminę czy urząd, aby zrobiono ekrany dźwiękoszczelne przy ulicy.
Są rozwiązania pozwalające zredukować hałas z ulicy. Możesz chociażby zainstalować sobie na ścianie, czy koło łóżka panele pochłaniające dźwięk. Popularne rozwiązanie to panele wyciszające ZEN. Można je ładnie zaaranżować na ścianie, albo zrobić z nich ścianki działowe. Pozwolą znacznie wyciszyć hałas z ulicy, absorbuję dźwięk bardzo skutecznie.
Jest takie pojęcie jak mizofonia, dotyczy ona nadwrażliwości na konkretne dźwięki. Może to być szum ulicy, czyjaś głośna muzyka, mlaskanie przy jedzeniu, dźwięk całowania się itp. Mizofonia jest bardzo uciążliwym problemem dlatego warto zwrócić się z nią do psychologa. Warto zwrócić jednak przy tym uwagę, że w Polsce ciężko będzie znaleźć odpowiedniego, który ma wystarczające przygotowanie. Jest to stosunkowo nowa dysfunkcja i w naszym kraju podchodzi się do tego po macoszemu. Co nie zmienia faktu, że istnieją placówki, które koncentrują się na tej bardzo uciążliwej przypadłości. Zajmuje się tym fachowo Kinetic – Centrum Nowoczesnej Audiologii, posiadają bardzo ciekawy artykuł na swojej stronie pt.: Mizofonia: gdy dźwięki nie dają żyć. Może to być dla Ciebie pomocne. Jeżeli jednak nie masz takich problemów, możesz spróbować uszczelnić okna kupując dodatkową uszczelkę do okien. Ewentualnie można kupić lepszego rodzaju okna, które tłumią hałas, ale to już większe koszta.
Możesz sobie kupić i powiesić zasłony akustyczne. To jest dobre nawet, jak wynajmujesz mieszkanie, zasłony można sobie wziąć ze sobą.
Podobno takie zasłony znacznie redukują hałas z ulicy, szczególnie przydadzą się, aby móc spać w ciszy.
Jeżeli to nieszczelne okna to można spróbować je uszczelnić. W necie jest sporo filmików, jak przekręcać coś tam w oknach, aby były lepiej szczelne. Można ewentualnie spróbować zainteresować się roletami dźwiękoszczelnymi. Po ich zainstalowaniu powinno być sporo ciszej.
Tak jak wyżej – uszczelnić okna i kupić zasłony akustyczne. Można także kupić i założyć na okna uszczelki dźwięko- i wiatroszczelne.
Oto kilka skutecznych sposobów na wyciszenie hałasu z ulicy:
-
Uszczelnienie okien i drzwi:
- Zastosuj uszczelki samoprzylepne wokół ram okiennych i drzwiowych
- Rozważ wymianę starych okien na nowe, dźwiękoszczelne modele
-
Zasłony i rolety akustyczne:
- Grube, ciężkie zasłony mogą znacznie zredukować hałas
- Rolety akustyczne są specjalnie zaprojektowane do tłumienia dźwięków
-
Panele akustyczne:
- Zamontuj panele akustyczne na ścianach lub suficie
- Możesz wybrać dekoracyjne panele, które będą również elementem wystroju
-
Rośliny:
- Duże rośliny doniczkowe mogą pomóc w absorpcji dźwięków
- Rozważ stworzenie „zielonej ściany” z roślin przy oknach
-
Biały szum:
- Użyj generatora białego szumu lub wentylatora
- Aplikacje na smartfony oferują różne dźwięki maskujące
-
Izolacja ścian:
- Jeśli masz taką możliwość, rozważ dodatkową izolację ścian
- Materiały takie jak wełna mineralna czy pianka akustyczna są skuteczne
-
Przearanżowanie pokoju:
- Ustaw meble (zwłaszcza regały z książkami) przy ścianach zewnętrznych
- Może to pomóc w absorpcji dźwięków z ulicy
-
Dywany i wykładziny:
- Miękkie powierzchnie podłogowe pomagają tłumić dźwięki
- Rozważ położenie grubych dywanów lub wykładzin
-
Uszczelnienie szczelin:
- Sprawdź, czy nie ma szczelin w ścianach lub wokół rur
- Uszczelnij je pianką lub silikonem akustycznym
-
Zewnętrzne rozwiązania:
- Jeśli to możliwe, posadź żywopłot lub drzewa przed domem
- Rozważ instalację ekranów akustycznych, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym
Pamiętaj, że kombinacja kilku metod zazwyczaj daje najlepsze rezultaty. Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojej sytuacji i budżetu.