Jak zapobiec grzybicy skóry?
Jak zapobiec grzybicy skóry? Czego nie lubi grzybica skóry? Jak chronić się przed grzybicą, gdy korzystam z basenów, pryszniców przy basenach / siłowni i innych tego typu miejsc?
Jak nie zarazić się grzybicą od innych ludzi? Co zabija grzyby na skórze? Co niszczy grzyby?
Jakie działania profilaktyczne warto podjąć?
5 Odpowiedzi
Warto przestrzegać kilku zasad, które w dużej mierze pomogą nam się chronić przez zakażeniem grzybiczym różnego typu. Bardzo ważna jest higiena osobista:
- zawsze pamiętaj o obuwiu ochronnym, nie chodź boso po kafelkach ani na basenie ani w przebieralni i nie pożyczaj obuwia od innych osób,
- korzystaj tylko ze swojego ręcznika i stroju kąpielowego, nie używaj cudzych ręczników. W razie braku ręcznika lepiej wytrzeć się nawet swoją koszulką,
- po korzystaniu z basenu, sauny lub jacuzzi zawsze dokładnie umyj skórę pod prysznicem,
- uważnie wysusz skórę, zwracając szczególną uwagę na stopy i przestrzenie między palcami, grzybica stóp u wielu osób rozpoczyna się właśnie wskutek niedosuszania tych okolic, pozostawiając je wilgotne ułatwiasz rozwój grzybów,
- staraj się nie siadać na ławkach w stroju kąpielowym, nie odkładaj bielizny na parapet, krzesełko czy inną wspólną przestrzeń,
- po każdej wizycie na basenie wypierz ręcznik w wysokiej temperaturze.
Warto dodać w tym temacie, że ważna jest dieta i odporność organizmu. Grzybica rozwinie się dużo szybciej kiedy organizm jest osłabiony i kiedy w naszej diecie dominują cukry, ponieważ grzyby je uwielbiają, bo przyczyniają się one do ich wzrostu.
Przede wszystkim noś własne obuwie na basen, czy siłownię. Chodząc boso po takich przestrzeniach można się zarazić od kogoś grzybem. Dziwi mnie, że ludzie chodzą boso po takich miejscach, albo że wchodzą boso pod prysznic na siłowni, zamiast wejść w klapkach. Ja nawet w hotelu wchodzę w klapkach pod prysznic, jakby brzydzę się rzeczy po kimś i średnio ufam obsłudze, które sprząta hotele.
Staraj się, układać tak rzeczy żeby nie stykały się cudzymi, najlepiej też, żeby nie znalazły się na wspólnych przestrzeniach jak ławki itd.
Nie siadaj na ubikacji, tylko korzystaj z niej tak żeby się nie zarazić czymś od kogoś.
Osuszaj dokładnie ciało, aby nie było wilgotne kiedy zakładasz na siebie jakieś ubrania.
Jak napisali poprzednicy, przede wszystkim należy unikać kontaktu z ciałem osób zakażonych albo z ich rzeczami.
Dlatego nie zakładaj po kimś obuwia, zwłaszcza, jeśli nie wiesz nic o tej osobie. W miarę możliwości nie wypożyczaj takich rzeczy, jak buty narciarskie czy łyżwy, tylko zaopatrz się we własne. A jeśli już wypożyczasz, zawsze korzystaj ze sprawdzonych miejsc, które dezynfekują sprzęt.
Należy też zawsze pamiętać o obuwiu ochronnym (kalpakch) na basen, siłownię itp.
Grzyby skórne, znane również jako dermatofity lub grzybica, mogą powodować nieprzyjemne wysypki i podrażnienia. Aby zapobiec grzybom skóry, ważne jest, aby praktykować dobrą higienę i przestrzegać pewnych strategii zapobiegawczych.
Po pierwsze, utrzymuj skórę w czystości i suchości. Infekcje grzybicze rozwijają się w wilgotnych, ciepłych miejscach, więc prysznic po ćwiczeniach i zmiana spoconych ubrań pomogą im zapobiec. Noś luźne ubrania z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać. Unikaj obcisłych tkanin syntetycznych, ponieważ zatrzymują one pot i uniemożliwiają cyrkulację powietrza.
Po drugie, noś klapki lub sandały pod publicznymi prysznicami i w szatniach. Pomaga to zminimalizować kontakt z zarodnikami grzybów na podłodze. Dodatkowo, noś w domu buty lub kapcie, zamiast chodzić boso, aby uniknąć kontaktu z zarodnikami grzybów na podłodze.
Po trzecie, używaj proszku przeciwgrzybicznego w butach i skarpetach. Pomoże to utrzymać stopy w suchości i zniechęci do rozwoju grzybów. Dodatkowo, stosuj kremy lub maści przeciwgrzybicze na dotknięte miejsca, gdy tylko zauważysz objawy.
Praktykuj dobrą higienę stóp, myjąc je codziennie i osuszając całkowicie. Jeśli masz grzybicę paznokci u stóp, regularnie mocz stopy w roztworze równych części octu i ciepłej wody. To może pomóc zmniejszyć grzyba i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.
Grzybicy skóry można zapobiec poprzez praktykowanie dobrej higieny, utrzymywanie skóry w czystości i suchości oraz unikanie ciepłych i wilgotnych miejsc.
Należy również unikać dzielenia się ubraniami, ręcznikami lub innymi przedmiotami, które mogły mieć kontakt z kimś, kto ma infekcję skóry.
Dodatkowo, noszenie luźnych ubrań z naturalnych włókien, takich jak bawełna, może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji skórnej. Jeśli dojdzie do zakażenia skóry, należy niezwłocznie podjąć leczenie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się i powikłaniom.
Leczenie może obejmować miejscowe leki przeciwgrzybicze, doustne leki przeciwgrzybicze lub oba rodzaje leków. Jeśli infekcja skóry nie jest leczona szybko i prawidłowo, może stać się trudniejsza do wyleczenia i może nawet prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.