Jak zapobiec próchnicy? Jak powstrzymać jej rozwój?
Jak zapobiec próchnicy? Jak powstrzymać jej rozwój? Czy próchnica może się cofnąć? Co niszczy próchnicę? Co jeść, żeby nie mieć próchnicy?
2 Odpowiedzi
Najlepszą profilaktyką przeciw próchnicy jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Najlepiej było by myć zęby po każdym posiłku, ale takie minimum to 2 razy dziennie. Dodatkowo ważne jest też usuwanie jedzenia z przestrzeni między zębowych czyli nitkowanie. Aby uniknąć wystąpienia próchnicy w obrębie jamy ustnej, warto również ograniczyć spożycie węglowodanów, będących pożywką dla bakterii odpowiadających na wystąpienie ubytków w zębach.
Dieta tutaj odgrywa kluczową rolę. Warto unikać słodyczy i słodkich napojów, ponieważ cukier w nich zawarty łączy się z płytką nazębną, osłabia szkliwo zębów i co za tym idzie sprzyja powstawaniu próchnicy.
Spożywanie produktów bogatych w błonnik pobudza produkcję śliny, co pozwala wytworzyć mineralną tarczę, która chroni zęby przed próchnicą. Dobrym źródłem błonnika są suszone owoce, np. daktyle, rodzynki i figi, oraz świeże owoce, takie jak banany, jabłka oraz pomarańcze. Warzywa takie jak fasola, brukselka, groszek, a także orzeszki ziemne, migdały i otręby również zawierają błonnik. Warto też postawić na produkty pełnoziarniste, bo to doskonałe źródło witamin z grupy B oraz żelaza, które pomagają zadbać o zdrowie dziąseł. Zawierają również magnez, który jest istotnym składnikiem dla kości i zębów. Ponadto produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik. Wybieraj produkty takie jak otręby, brązowy ryż, pełnoziarniste płatki śniadaniowe oraz makarony.
Aby uniknąć próchnicy trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Oczywiście można to robić za pomocą szczoteczki do zębów i pasty. Jednakże jest to za mało. Również powinniśmy używać nici dentystycznej, ale nić to za mało. Nie wchodzi ona we wszystkie zakamarki tak jak potrzeba, dlatego za granicą, tu gdzie mieszkam, jest to zrobione trochę inaczej.
Lekarz dentysta tutaj zajmuje się leczeniem, przeglądem itp., ale np. usuwaniem kamienia zajmuje się tylko i wyłącznie higienistka. To ona właśnie zajmuje się pacjentem przez około 1h, aby usunąć kamień. Uczy jak prawidłowo myć zęby, a także pokazuje czym. Oczywiście pierwsza sprawa to szczoteczka do zębów, co ciekawe wszyscy polecają jedną: taką, która nie ma wymyślnego włosia, a jednokolorowe i o jednej długości. Przykładem może być Curaprox Ultra Soft 5460.
Oczywiście poza szczoteczką dostaje się takie małe szczoteczki z wymiennymi końcami. Nie wiem jak to po polsku handlowo się nazywa, ale po angielsku to są interdental brushes. Nie widziałem tego w Polsce, więc nie wiem jak to nazwać. Czyści się tym dokładnie przestrzenie międzyzębowe. I jak powiedziałem higienistce, że ja używam nici, to powiedziała, że to jest za mało i próchnica bez tych małych pędzelków nadal się będzie robiła.