Jak zbudowana jest komórka nerwowa (neuron)?
Jak zbudowana jest komórka nerwowa? Jak zbudowany jest neuron? Jaka jest budowa komórki nerwowej? Z czego składa się komórka nerwowa?
5 Odpowiedzi
Komórka nerwowa (nazywana również neuronem) zbudowana jest z ciała komórki (zwanego somą lub perykarionem) oraz z odchodzących od niego wypustek nerwowych (aksonów i dendrytów). Oprócz tego pokryta jest, podobnie jak inne zwierzęce komórki, błoną komórkową mającą grubość około 5 nm; błona ta, w przypadku komórek nerwowych, bywa nazywana neurolemmą.
Komórki nerwowe, czyli neurony, są budulcem układu nerwowego i odpowiadają za przekazywanie informacji w całym organizmie.
Neuron składa się z trzech głównych części – somy, aksonu i dendrytów.
Soma jest ciałem komórkowym neuronu i zawiera jądro, w którym znajduje się DNA, które mówi komórce, jakie jest jej zadanie.
Akson jest długim, cienkim przedłużeniem somy i jest odpowiedzialny za przenoszenie sygnałów elektrycznych z ciała komórki.
Wreszcie, dendryty są krótkimi, rozgałęzionymi włóknami, które rozciągają się od somy i odbierają przychodzące sygnały elektryczne od innych neuronów.
Razem, te elementy współpracują ze sobą, aby wysyłać i odbierać informacje do i od innych neuronów w organizmie.
Komórka nerwowa, czyli neuron, składa się z kilku części, które współpracują ze sobą, aby umożliwić jej wysyłanie i odbieranie sygnałów.
Ciało komórki, czyli soma, to obszar neuronu, w którym znajduje się jądro i gdzie zachodzi większość aktywności metabolicznej. Od ciała komórki odchodzą długie włókna zwane dendrytami, które odbierają sygnały elektryczne z innych neuronów i przewodzą je do ciała komórki.
Z ciała komórki wystaje również akson, pojedyncze włókno, które przenosi sygnały elektryczne z ciała komórki do innych neuronów lub mięśni.
Aksony mogą mieć długość od kilku milimetrów do ponad metra u niektórych zwierząt. Na końcu aksonu znajdują się guzki końcowe, wyspecjalizowane struktury odpowiedzialne za uwalnianie neuroprzekaźników, które rozprzestrzeniają sygnały elektryczne do innych neuronów lub mięśni.
Na wielu aksonach znajdują się również osłonki mielinowe; składają się one z bogatej w lipidy tkanki, która izoluje akson i pomaga przyspieszyć przekazywanie sygnałów elektrycznych.
Tutaj dwa ciekawe filmy na temat budowy neuronów:
Układ nerwowy człowieka jest fascynujący, organizm ludzki jest jak zaawansowany komputer organiczny.