Jak znaleźć pracę po długiej przerwie? Praca po dłuższej przerwie
Jak znaleźć pracę po dłuższej przerwie? Ktoś z was znalazł pracę po długiej przerwie? Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nie rozróżniajmy na płeć. Ja jestem kobietą, ale np. mój szwagier też długo nie pracował i teraz będzie szukać pracy. Jak znaleźć pracę po długiej przerwie bez pracy? Chętnie posłucham wypowiedzi mam, które zajęły się dziećmi, a teraz chcą powrócić do pracy.
9 Odpowiedzi
Na pytanie, jak znaleźć prace po dłuższej przerwie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To tak naprawdę zależy do specjalizacji, wykształcenia, doświadczenia zawodowego.
Fraza „po dłuższej przerwie” sugeruje, że już gdzieś pracowałaś w przeszłości. Jeśli pracowałaś jako np. szwaczka, raczej nie powinnaś mieć większego problemu z powrotem do pracy, kwestia kilku dni, aby wrócić do starego rytmu.
Jeśli to jakaś bardziej zaawansowana dziedzina, np. księgowość, to najlepiej zrobić sobie jakiś kurs albo pracować pod jakąś bardziej doświadczoną księgową. W dziedzinie prawa, prowadzenia firmy itd. ciągle dużo się zmienia i księgowa musi być ze wszystkim na bieżąco. Dodatkowo oferta biur rachunkowych ciągle się zmienia i ulepsza i trzeba także rozumieć obecne trendy.
Dobrze jest, jak masz kogoś, kto może Ci pomóc – znajoma, siostra, mąż. Po dłuższej przerwie można znaleźć pracę, ja znalazłam. Mój zawód to nauczycielka, miałam przerwę w pracy 10 lat. Ale zrobiłam trochę szkoleń, odnowiłam stare kontakty i udało mi się znaleźć pracę i bardzo się z tego cieszę. Kobieta nie powinna całego życia poświęcać tylko i wyłącznie dzieciom. Mózg się lasuje. Nie chcę obrazić dziewczyn, które mogą to czytać i całe życie siedzą z dziećmi, ale poświęcenie się tylko i wyłącznie wychowywaniu własnych dzieci, bez żadnego zajęcia, powoduje, że kobieta staje się coraz głupsza.
Ja widziałam to po sobie, jak mój mózg coraz bardziej powolnie pracował. I rozleniwia się człowiek.
Kobieta w domu ma dużo roboty gdy jest dużo dzieci – pranie, gotowanie, sprzątanie i mnóstwo innych zadań, ale to nie to samo co praca wymagająca większego wysiłku umysłowego. Pranie, zmywanie, przygotowanie do szkoły, karmienie – to wszystko powtarzalne czynności, które de facto w przyszłości będzie za nas wykonywać sztuczna inteligencja.
Najważniejsze jest, aby się nie bać. Twój przyszły szef czy współpracownicy to też ludzie. Nie bój się stawiać czoła nowym rzeczom. Warto jest pracować. Człowiek wtedy lepiej funkcjonuje.
Należy dbać o to, aby mieć jakieś umiejętności. Siedząc w domu z dzieckiem, nadal możesz się doskonalić, aby się „nie zastać”. Warto uczyć się języków, może jakichś programów komputerowych albo grafiki komputerowej. A może tańca. Cokolwiek. Byleby się w czymś doskonalić.
Nie spędzaj całego wolnego czasu na głupotach. Jeśli masz jakieś umiejętności, znajdziesz pracę bez problemu. A jeśli poszukujesz bardzo prostej pracy, to wystarczą dobre chęci. I oczywiście nie można być leniwym.
Nie dawaj sobie za dużych wyzwań, idź małymi kroczkami. Zacznij od jakiejś prostej pracy, gdzie masz pewność że sobie poradzisz. Jak już wrócisz do tego rytmu pracy, potem możesz pomyśleć co dalej. Najważniejsze to się nie bać i wierzyć w siebie.
W dzisiejszych czasach bardzo łatwo można rozwijać swoje kompetencje bez wychodzenia z domu. Można uczyć się na smartfonie czy komputerze języków obcych, programowania, grafiki komputerowej, księgowości, copywritingu. Można też robić sobie kursy z marketingu, psychologii, ekonomii, zarządzania.
Warto uczyć się podczas tej długiej przerwy.
Wiadomo że jeśli zajmujesz się dzieckiem to nie masz dużo czasu, ale to nie jest też tak że nie masz wcale czasu.
Moja siostra ciągle siedzisz z bliźniakami w domu i ciągle narzeka że nie ma czasu, ale wszystkie odcinki Ukrytej prawdy, jakieś tam ślubnych programów, Zdrady, Lombard czy Google boxa oglądała.
Jeszcze mam czas na oglądanie jakichś kanałów na YouTube które nic nie wnoszą.
Tłumaczę jej, żeby trochę czasu poświęciła na rozwój osobisty, ale nie dociera do niej.
Czas poświęcony na rozwój w młodym wieku skutkuje w lepszych pieniądzach w przyszłości oraz większej ilości czasu wolnego w średnim wieku.
W wielu branżach brakuje rąk do pracy, tak więc niejeden pracodawca z radością przywita cię z otwartymi rękami. Dasz radę wrócić do pracy bez problemu. Nie krępuj się i uwierz w siebie.
Znalezienie pracy po długiej przerwie może być wyzwaniem, ale jest to całkiem możliwe. Oto kilka wskazówek:
1. Aktualizuj swoje CV: Twoje CV powinno być aktualne, nawet jeśli miałaś/miałeś długą przerwę. Doświadczenie, które zdobyłaś/zdobyłeś przed przerwą, nadal jest ważne. Jeśli podczas przerwy zdobyłeś nowe umiejętności lub doświadczenia, pamiętaj, aby je uwzględnić.
2. Przygotuj się na pytania o przerwę w pracy: Pracodawcy będą prawdopodobnie chcieli wiedzieć, co robiłaś/robiłeś podczas przerwy. Bądź gotowy/a na to pytanie i pamiętaj, że jest to okazja do podkreślenia, jakie umiejętności zdobyłaś/zdobyłeś podczas tej przerwy.
3. Sieć kontaktów: Wykorzystaj swoją sieć kontaktów do poszukiwania możliwości pracy. Znajomi, byli koleżanki/kolegzy z pracy, czy rodzina mogą znać firmy, które są obecnie w procesie rekrutacji.
4. Szukaj pracy na część etatu lub projektów tymczasowych: To jest dobry sposób na powrót do pracy i zdobycie doświadczenia, które możesz dodać do swojego CV.
5. Ucz się i rozwijaj swoje umiejętności: Jeśli Twoje umiejętności są przestarzałe, możesz rozważyć udział w szkoleniach lub kursach, aby je zaktualizować.
6. Bądź cierpliwa: Znalezienie pracy może zająć trochę czasu, zwłaszcza po długiej przerwie. Ważne jest, aby nie zniechęcać się i kontynuować wysiłki.