Jak znaleźć pracę za granicą?
Czy ktoś z was pracuje za granicą? W Anglii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Danii, Austrii, Francji, Holandii, USA lub innym państwie? Jeśli tak jest, to jak znaleźliście pracę za granicą? Jak tam dotarliście i jak się osiedliliście? Chciałbym znaleźć pracę za granicą.
6 Odpowiedzi
Wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło ,,praca za granicą” i dopisać kraj jaki nas interesuje. Po znalezieniu interesującej nas oferty trzeba skontaktować się z pracodawcą.
Najlepiej znaleźć pracę za granicą przez agencję pracy lub z polecenia osoby znajomej. Dobrze jest trafić do miejsca, gdzie jest już ktoś, kogo się zna, aby w razie nieprawidłowości móc liczyć na czyjąś pomoc.
Zależy jaką pracę chciałbyś mieć. Jeśli jest to praca fizyczna, to chyba będziesz miał łatwiej, ale jeśli jest to praca intelektualna, to chyba będziesz musiał dłużej poszukać. Może masz jakiegoś znajomego, który pracuje za granicą i mógłby Ci poradzić?
Może nie powiem Ci jak znaleźć za granicą pracę, aczkolwiek trzeba jej przede wszystkim zacząć szukać będąc jeszcze w Polsce. Natomiast mogę powiedzieć Ci, na co trzeba uważać.
Przede wszystkim musisz uważać na agencje pracy z Polski (zza granicy czasem też), bo bywają nieuczciwi. Na przykład nie wypłacają kasy za przepracowany czas i każą wracać do domu. Nie żebym tego doświadczył, ale miałem okazję rozmawiać z kimś, kto został tak potraktowany przez pewną agencję.
Sprawdzaj opinie ludzi na temat agencji, czy to facebooku w grupach społecznościowych np. „Polacy w Niemczech” itp. Sprawdzaj także na stronach urzędów pracy, czy dana agencja jest godna zaufania. Jak jakaś agencja będzie chciała wyciągnąć na wstępie jakąś kasę od ciebie, to bądź czujny.
Poza tym przez agencję, nie zawsze się opłaca, bo za Twoją pracę nie Ty najwięcej dostaniesz, tylko Twój pośrednik. Także na to jakie warunki ci przedstawia dana agencja też musisz uważać.
Tak naprawdę żeby znaleźć dobrą pracę za granicą, wystarczy, że znasz ich język rodzimy, bądź uniwersalny język jakim jest angielski. Wtedy jest w zasadzie bezproblemowo. Nawet jeśli chodzi o pracę intelektualną, a nie na przykład na budowie.
Jeśli to w Unii Europejskiej, to będzie Ci bardzo łatwo bez żadnych pośredników, jeśli będziesz znać język danego kraju. A nauka języka to nic trudnego, wystarczy chcieć.
Istnieje kilka różnych sposobów na znalezienie pracy za granicą. Możesz szukać na internetowych portalach pracy, skontaktować się z agencjami specjalizującymi się w pośrednictwie pracy dla obcokrajowców lub bezpośrednio z firmami w kraju, w którym chciałbyś pracować.
Aby znaleźć internetowe biura pośrednictwa pracy, wystarczy wyszukać hasło „praca za granicą” lub „praca międzynarodowa”. Spowoduje to wyświetlenie wielu różnych stron internetowych, na których można szukać otwartych stanowisk. Podczas wyszukiwania pamiętaj, aby określić kraj lub region, w którym chciałbyś pracować.
Inną opcją jest skontaktowanie się z agencjami specjalizującymi się w pośrednictwie pracy dla obcokrajowców. Agencje te mogą pomóc Ci w procesie poszukiwania pracy w innym kraju i mogą mieć kontakty, do których nie masz dostępu na własną rękę. Aby znaleźć te agencje, ponownie, proste wyszukiwanie online będzie zrobić sztuczkę.
Wreszcie, możesz również dotrzeć bezpośrednio do firm w kraju, w którym chciałbyś pracować. Może to być nieco trudniejsze, ponieważ możesz nie mieć osobistych kontaktów w danym kraju, ale zdecydowanie warto to zrobić, jeśli masz serce nastawione na konkretną firmę lub miejsce. Najlepszym sposobem na to jest zbadanie firm w Internecie, a następnie skontaktowanie się z nimi bezpośrednio, aby zapytać o otwarte stanowiska.
Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, najważniejsze jest, abyś był wytrwały i cierpliwy. Znalezienie pracy za granicą może być trudne, ale na pewno nie jest niemożliwe. Przy odrobinie wysiłku i wytrwałości na pewno znajdziesz idealne dla siebie stanowisko.
Warto znać język kraju, do którego chcesz się udać.