Jak zwiększyć poziom dopaminy w organizmie? Bez zażywania leków
W jaki sposób można sobie zwiększyć poziom dopaminy w organizmie, nie zażywając leków? Czy sport pomaga w tym, aby zwiększyć poziom dopaminy? Jak można zwiększyć dopaminę bez antydepresantów?
10 Odpowiedzi
Aby zwiększyć poziom dopaminy w organizmie, możesz spożywać pokarmy zawierające tyrozynę.
Tyrozyna jest jednym z 22 aminokwasów potrzebnych w procesie produkcji białka w organizmie. W rzeczywistości jest najbardziej istotna podczas tworzenia dopaminy.
Oprócz dopaminy tyrozyna zwiększa też poziom norepinefryny (noradrenaliny). Istniej wiele pokarmów, które mogą zwiększać stężenie tyrozyny w organizmie. Należą do nich na przykład migdały, arbuzy, awokado, banany, zielona herbata, ciemna czekolada.
Bardziej oczywistym i powszechnym sposobem na zwiększenie poziomu dopaminy w organizmie jest uprawianie sportu. Ruch redukuje poziom stresu i zwiększa poziom poczucia szczęścia w organizmie. Ogólnie utrzymanie zdrowej sylwetki dobrze wpływa na zdrowie.
Warto też unikać wszelkiego rodzaju używek, np. alkoholu, papierosów. Dają one chwilową radość, ale z bardzo negatywnymi efektami ubocznymi w dłuższym terminie.
Ponadto takie zajęcia jak yoga czy medytacja mogą pomóc zwiększyć dopaminę.
Słuchanie muzyki, którą lubimy, również może spowodować wydzielanie dopaminy i poprawić nam nastrój.
Bardzo pomaga także posiadanie partnera/partnerki, którą kochamy i jesteśmy z nim lub nią szczęśliwi. Samotność może w dłuższym terminie negatywnie odbijać się na zdrowiu.
Mnie zawsze pomaga sport. Jak chcę zwiększyć sobie poziom dopaminy w organizmie, czyli poprawić humor, idę pojeździć rowerem lub na łyżworolkach.
Nie potrzeba leków, aby zwiększyć poziom dopaminy w organizmie, wręcz nie powinno się.
Trzeba robić coś, co sprawia Ci przyjemność lub coś, co nie sprawia, ale będziesz zadowolony, że to zrobiłeś (np. bieganie). Tzn. niektórym bieganie może i sprawia przyjemność, nie średnio, ale jak pobiegam, to czuję się znacznie lepiej i na pewno wydziela się u mnie dopamina.
A jak nie mamy czasu biegać, to chociaż trochę poćwiczyć w domu, też może spowodować wydzielenie się dopaminy.
Najbardziej znanym i najzdrowszym sposobem na zwiększenie dopaminy w organizmie jest ćwiczenie. Wykonaj jakieś ćwiczenia fizyczne – trochę przysiadów, pompek, innej gimnastyki. Warto w przypadku pracy siedzącej raz na jakąś godzinę zrobić ze 20 przysiadów. Raz że wydziela się dopamina, dwa jest to zdrowe na krążenie i sprawniej umysł pracuje.
W Japonii lub Korei PŁD. (już nie pamiętam) w niektórych firmach przychodzi szef lub kierownik raz na jakiś czas do biura i wszyscy mają obowiązek ćwiczyć.
Najzdrowszym dla ludzkiego organizmu sposobem na zwiększenie dopaminy jest uprawianie sportu. Sport bezpośrednio wpływa na wydzielanie dopaminy.
Czasami dopamina wydziela się, jak coś zrobimy, np. wykonamy jakąś pracę solidnie i już mamy ją za sobą. Wtedy też może wydzielić się dopamina.
Podobno podczas kichania wydziela się dopamina. Więc jak stałam się kichnąć, to nie wstrzymuje cie. Kontakty ze zwierzętami takimi jak psy czy koty również powoduje wyrzut dopaminy, pod warunkiem że lubicie te zwierzęta.
Wszelkie przyjemności powodują wyrzut dopaminy, ale trzeba się pilnować, aby się nie uzależnić od wyrzutów dopaminy do organizmu. Może mieć to skutek odwrotny do zamierzonego.
Idź sobie na rower albo pobiegaj czy też popływaj i wzrośnie ci poziom dopaminy.
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu dopaminy w organizmie bez przyjmowania leków.
Jednym ze sposobów jest spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tyrozyny – aminokwasu, który jest prekursorem dopaminy. Pokarmy o wysokiej zawartości tyrozyny obejmują jaja, mięso, ryby, orzechy, fasolę i produkty mleczne.
Innym sposobem na zwiększenie poziomu dopaminy jest regularne ćwiczenie. Ćwiczenia zwiększają poziom dopaminy i innych neuroprzekaźników w mózgu, co może przyczynić się do poprawy nastroju i funkcji poznawczych.
Dodatkowo, uzyskanie wystarczającej ilości snu i zarządzanie poziomem stresu może również pomóc w zwiększeniu poziomu dopaminy.