Jaki dystans ma maraton i dlaczego?
Jaki dystans ma maraton i dlaczego jest taki dystans, a nie inny? Ile kilometrów biegnie się w maratonie? Skąd się wzięła nazwa „maraton”?
2 Odpowiedzi
Aktualnie maraton ma dystans dokładnie 42 kilometrów i 195 metrów. Dystans ten zaczął obowiązywać od Igrzysk organizowanych w Londynie w roku 1908, kiedy to żona króla Edwarda VII, królowa Aleksandra, poprosiła, aby bieg rozpoczynał się na trawniku Zamku Windsor, aby można było oglądać go z okna; w ten sposób bieg został wydłużony. Formalnie jednakże zaczęło to obowiązywać w roku 1921 – wówczas znormalizowano ten dystans.
Nazwa „maraton” nawiązuje do czasów starożytnej Grecji i miejscowości Maraton, pod którą rozegrała się ogromna bitwa. Jak mówi Wikipedia: ” Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 r. p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi.”
Popularniejsza jest jednak mniej prawdopodobna historia – ta, w której ateński posłaniec Filippides pobiegł spod Maratonu do Aten, aby ogłosić zwycięstwo w bitwie (słowami „Radujcie się, zwycięstwo”) oraz ostrzec rodaków przed zbliżającą się flotą perską, a po przekazaniu tych wiadomości padł martwy z wyczerpania.
Wspomnę na koniec, że dystans między Maratonem a Spartą wynosił wówczas około 40 kilometrów.
Maraton ma dystans 42,195 km (26,2 mil). Długość ta ma swoje korzenie w historii starożytnej Grecji. Według legendy, w 490 r. p.n.e. grecki żołnierz Pheidippides biegł z miasta Maraton do Aten, aby przekazać wiadomość o greckim zwycięstwie nad Persami. Biegł bez przerwy na całym dystansie, a po przekazaniu wieści zmarł z wyczerpania. Współczesny maraton upamiętnia ten bieg, choć dokładny dystans 42,195 km został ustalony później.
Celem dzisiejszego maratonu oczywiście jest przebiec i pozostać przy życiu 🙂