Jaki jest stan wód morza bałtyckiego?
Jaki jest stan wód morza bałtyckiego? Jaki jest stan środowiska przyrodniczego wód Bałtyku? Jakie działania powinny zostać podjęte na rzecz poprawy jakości wód Bałtyku?
3 Odpowiedzi
Na obszarze zlewiska Morza Bałtyckiego leży 9 wysoko rozwiniętych rolniczo i uprzemysłowionych państw, których mieszkańcami jest 80 milionów osób. Mieszkańcy tych państw są producentami ogromnej ilości zanieczyszczeń, które w postaci ścieków, spływu rzecznego lub drogą powietrzną trafiają do morza. Najwięcej niebezpiecznych substancji wpływa poprzez duże rzeki do wód południowego i wschodniego Bałtyku. Są to: Odra, Wisła, Niemen, Newa. Rejony przyujściowe tych rzek należą do najbardziej zanieczyszczonych akwenów Morza Bałtyckiego. Zanieczyszczenia powstające na lądzie stanowią 97% wszystkich zanieczyszczeń wprowadzanych do Bałtyku, pozostałe 3% to zanieczyszczenia powstające na morzu.
W wyniku zanieczyszczenia wód zmienia się skład jakościowy flory i fauny bałtyckiej. Wymierają gatunki wrażliwe na zmianę jakości wód, z reguły cenne i spełniające istotną rolę w środowisku morskim, a obserwuje się silny rozwój gatunków nieużytecznych, a nawet szkodliwych. Jednym ze sztandarowych przykładów jest wyginięcie w polskiej strefie Bałtyku trawy morskiej Zostera marina i silny rozwój brunatnic.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska morskiego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Można to osiągnąć poprzez rozwiązania instytucjonalne oraz instrumenty prawne i ekonomiczne, promujące takie działania, jak:
- budowa oczyszczalni ścieków
- montaż filtrów przemysłowych zmniejszających emisję pyłów i gazów
- szersze korzystanie ze źródeł energii odnawialnych, budowa elektrowni wodnych i wiatrowych
- zmiana technologii przemysłowych na bardziej oszczędne, powodujące zmniejszenie zużycia energii i wody oraz ilości ścieków i odpadów
- wykorzystywanie w gospodarce odpadów i surowców wtórnych
- budowa ekologicznych wysypisk śmieci i rekultywacja starych
- zmniejszenie zużycia nawozów sztucznych w rolnictwie
- wprowadzanie bardziej ekologicznych środków transportu
Niezwykle istotna jest również szeroka edukacja ekologiczna prowadząca do zmiany postaw życiowych ludności. Warto uświadamiać nasze dzieci już od najmłodszych lat, bo to do nich będzie należała nasza przyszłość. Wszyscy musimy mieć świadomość, że również od nas zależy los Bałtyku. Każdy z nas może zmniejszyć ilość wytwarzanych zanieczyszczeń. Zacznijmy od siebie, mała zmiana tworzy wielkie cele.
Morze Bałtyckie to duże, płytkie morze położone w Europie Północnej. Jest ograniczone przez Danię, Estonię, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę, Rosję, Szwecję oraz Nizinę Północną i Środkowoeuropejską. Morze ma powierzchnię około 413 000 kilometrów kwadratowych i maksymalną głębokość około 150 metrów.
Morze Bałtyckie jest połączone z Morzem Północnym przez wąskie cieśniny Duńskie i Kattegat, a z Morzem Białym przez Zatokę Fińską. Z Morzem Czarnym łączy go również Kanał Bałtycko-Dnieprzański. Morze dzieli się na trzy dorzecza: Bałtyk Zachodni, Bałtyk Wschodni i Morze Botnickie.
Zachodni Bałtyk jest najpłytszym i najbardziej zaludnionym basenem, ze średnią głębokością tylko około 50 metrów. Bałtyk Wschodni jest głębszy, ze średnią głębokością około 100 metrów. Morze Obojga Narodów jest najgłębszym basenem, ze średnią głębokością około 150 metrów.
Morze Bałtyckie jest domem dla wielu gatunków ryb, w tym śledzia, łososia i dorsza. Morze jest również ważnym miejscem lęgowym dla różnych ptaków morskich.
Morze jest dość mocno zanieczyszczone. Na dnie jest mnóstwo złomu i toksycznych odpadów z czasów II Wojny Światowej. I być może z czasów I Wojny Światowej. Mały jest przepływ wody w morzu, bo jest dość mocno odgrodzone od reszty większych zbiorników wodnych na świecie.