Jakich produktów unikać przy niedoczynności tarczycy?
Jakich produktów unikać przy niedoczynności tarczycy? Czego nie powinno się jeść i pić, gdy cierpi się na niedoczynność tarczycy? Jaka powinna być dieta przy niedoczynności tarczycy?
8 Odpowiedzi
Gdy masz niedoczynność tarczycy, ważne jest, aby do organizmu dostarczyć jod, żelazo, selen. Ale też inne standardowe rzeczy, jak błonnik pokarmowy, odpowiednie tłuszcze.
Jod jest bardzo ważny, ponieważ on jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Z kolei gdy masz niedobór jodu, to możesz mieć przez to niedobór żelaza i selenu – a to pogarsza sytuację twojej tarczycy.
Aby dostarczyć odpowiednią ilość jodu, trzeba jeść ryby, jak np. makrela czy dorsz. Niektóre wody mineralne są bogate w jod, zazwyczaj napisane jest to wyraźnie na butelce. A także sól jodowana dostarcza jod.
Suplementów z jodem raczej nie powinno się brać, chyba, że zaleci lekarz.
Niedobór selenu też powoduje, że jakieś tam enzymy się nie produkują i powoduje to zaburzenia pracy tarczycy. Analogicznie żelazo.
Dzięki nim produkuje się aktywny hormon T3. On powstaje w wyniku konwersji z T4. Gdy jest ona zaburzona, będziemy mieć symptomy niedoczynności tarczycy.
Tak samo ważny jest cynk, który jest potrzebny przy wiązaniu T3.
Cynk pomaga też produkować insulinę przez trzustkę, a to jest ważne, gdyż niektóre pacjentki z niedoczynnością tarczycy mają insulinoodporność.
A takie rzeczy jak błonnik, tłuszcze to wiadomo. Błonnik pomaga w prawidłowej pracy jelit, tłuszcze pomagają we wchłanianiu się witamin.
Przy niedoczynności tarczycy mogą pomóc restrykcyjne diety eliminacyjne. Podobnie jak u osoby zdrowej, węglowodany powinny stanowić 55-70% diety.
Tłuszcz nie więcej niż 30%. A białko – około 10-15%.
Moja mama cierpiała na zaparcia, jak miała niedoczynność i też lekarz zalecał jeść rzeczy, które mają dużo błonnika.
Nie można jeść kapusty i warzyw kapustnych przy niedoczynności. Tzn. można, ale trzeba ograniczyć ich ilość. Czy kalafior, brokuł, jarmuż i właśnie kapusta. Gorczyca, rzepa, rośliny strączkowe, orzechy ziemne – też ograniczyć. Przez nie jod z jedzenia może mieć utrudnione przyswajanie ze względu na zawarte w nich substancje wolotwórcze.
Zróbcie sobie też test na nietolerancje pokarmowe, ponieważ jeśli coś ma dobre składniki, ale tego nie tolerujecie, to nie pomagacie sobie. Ja robiłam taki dość obszerny w mojej przychodni, kosztował mnie około 500 zł.
Z tymi nietolerancjami, o których mówi poprzedniczka, to prawda. Ja w Warszawie będę mieć za tydzień robiony test w przychodni.
Przy niedoczynności tarczycy nie powinno się jeść warzyw kapustnych i krzyżowych. Tak więc trzeba ograniczyć spożywanie kalafiora, brokuła, kapusty, jarmużu. Rzepa i gorczyca także w odstawkę.
Także orzechy ziemnie nie powinny być jedzone, gdy cierpi się na niedoczynność tarczycy. Oraz rośliny strączkowe – groch, bób, fasola, ciecierzyca, soczewica.
Oczywiście to nie jest tak, że trzeba całkiem zrezygnować. Ale trzeba ograniczyć w diecie.
Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny unikać pewnych produktów, które mogą pogorszyć ich stan zdrowia. Należą do nich:
1. Soja: Soja może wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania leków na tarczycę.
2. Surowe warzywa krzyżowe: Brokuły, kalafior, kapusta mogą hamować produkcję hormonów tarczycy.
3. Gluten: U niektórych osób, niedoczynność tarczycy może wiązać się z nietolerancją glutenu.
4. Produkty przetworzone i fast foody: Są bogate w tłuszcze nasycone, sól i cukry, które mogą prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych, pogarszając objawy niedoczynności tarczycy.
5. Alkohol i kofeina: Mogą wpływać na pracę tarczycy i hamować wchłanianie leków.
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.