Jakie jest najbardziej ekologiczne opakowanie?
Jakie jest najbardziej ekologiczne opakowanie? Szkło, plastik, papier / karton, aluminium, a może jakieś inne? Które z opakowań są najmniej szkodliwe dla środowiska?
2 Odpowiedzi
Jednym z najbardziej ekologicznych opakowań jest szkło, ponieważ można je wykorzystywać niezliczoną ilość razy, aż do momentu, w którym zostanie na tyle uszkodzone, że nie będzie już się nadawało do przechowywania. Chociaż wówczas można je wykorzystać do czegoś innego; np. jeśli u góry słoika powstanie pęknięcie, można z niego zrobić tzw. las w słoiku.
Opakowania papierowe i kartonowe w całkowicie biodegradowalnej formie nie nadają się do pakowania produktów płynnych i półpłynnych, ale za to świetnie spisują się do przenoszenia i przewożenia różnych produktów. Kluczem do sukcesywnego wykorzystywania tych materiałów jest odpowiednia segregacja, aczkolwiek np. karton na mleko pokryty jest jeszcze dodatkowymi materiałami, które ten recykling utrudniają.
Obecnie powoli na popularności zyskują bioplastiki, które produkuje się np. z trzciny cukrowej, kukurydzy oraz odpadów papierowych, dzięki czemu są całkowicie biodegradowalne.
Oczywiście nie zawsze da się unikać nieekologicznych opakowań. Np. gdy zamawiamy coś przez internet, do zabezpieczenia produktów często wykorzystywana jest folia bąbelkowa. Osobiście składuję ją i wykorzystuję ponownie, kiedy później sprzedaję coś (np. książki) albo wysyłam prezenty dla mieszkających daleko znajomych.
Najabrdziej ekologiczne opakowanie to brak opakowania, w miarę możliwości.
Ale jeśli już opakowanie musi być, warto wybrać szkło lub aluminium, jeśli chcemy wykorzystać je wielokrotnie albo oddać do recyklingu.
Nieco mniej idealny jest papier: nie można go umyć i wyorzystać ponownie tak łatwo, jak innych opakowań, a żeby poszedł do recyklingu, też musi być czysty. Ten zużyty, jak choćby zatłuszczone opakowanie po bułce, już się nie nadaje, więc idzie do „zmieszanych” śmieci.