Jakie metale mają właściwości magnetyczne?
Jakie metale mają właściwości magnetyczne? Które metale mają właściwości magnetyczne, a które metale takich właściwości nie mają? I dlaczego tak jest?
3 Odpowiedzi
Metale, które mają istotne właściwości magnetyczne, to tak zwane ferromagnetyki. Ich właściwości są wynikiem budowy, czyli znajdowania się w nich domen stałego namagnesowania. Oznacza to, że w tych domenach zawsze tzw. momenty magnetyczne spontanicznie (samodzielnie) ustawiają się w uporządkowany sposób. Dzięki temu obszary te wytwarzają stałe i spontaniczne pole magnetyczne.
Namagnesowanie polega na ustawieniu wszystkich domen w tym samym kierunku, czyli na globalnym ich uporządkowaniu. Dzięki temu cały kawałek metalu wykazuje właściwości magnetyczne (wytwarza pole magnetyczne) – staje się magnesem.
Przykłady: żelazo, kobalt, nikiel
Warto wspomnieć, że ferromagnetyki, czyli metale magnesujący się, możemy podzielić na miękkie, twarde i półtwarde.
Miękkie ferromagnetyki tracą zewnętrzne namagnesowanie po usunięciu pola magnetycznego. Zachowują one jedynie namagnesowanie resztkowe, które jest znacznie mniejsze od maksymalnego.
Twarde ferromagnetyki zachowują swój stan namagnesowania nawet jeżeli zachodzi zmiana w zewnętrznym polu magnetycznym.
Półtwarde zachowują również, ale można go usunąć. W sensie można usunąć ich stan namagnesowania.
Metale, które mają właściwości magnetyczne, to żelazo, nikiel, kobalt, samarium, dysproz i neodym.
Wszystkie te metale mają silne magnetyczne właściwości i są zazwyczaj zarówno ferromagnetyczne, jak i paramagnetyczne. Głównymi właściwościami magnetycznymi tych metali są ich zdolność do przyciągania siebie nawzajem oraz odporność na pola magnetyczne.
Metale te są często wykorzystywane w różnych dziedzinach, od motoryzacji po inżynierię biomedyczną.