Jakie metody upraw stosuje się w Afryce? Jakie uprawy tam są?
Jakie metody upraw stosuje się w Afryce? Jakie uprawy są Afryce? Co sprzyja rozwojowi rolnictwa w Afryce? Co uprawia się na plantacjach w Afryce?
2 Odpowiedzi
W Afryce występują takie typy upraw, jak np. rolnictwo żarowo-odłogowe, rolnictwo plantacyjne oraz pasterstwo koczownicze. Poziom rozwoju rolnictwa na tym kontynencie jest ogólnie raczej dość niski, m.in. ze względu na to, że gleby są dość słabej jakości. Aczkolwiek rozwojowi rolnictwa może sprzyjać agroklimat; na większości kontynentu okres wegetacyjny trwa przez cały rok, a w dodatku jest tam bardzo ciepło (temperatura poniżej 5 °C może mieć miejsce tylko na południu kontynentu i to na niewielkich obszarach). Najważniejszymi roślinami uprawnymi w Afryce są owoce, bataty, ryż, proso, sorgo, maniok oraz kukurydza, aczkolwiek bardziej zamożni gospodarze prowadzą plantacje takich roślin, jak np. przyprawy, palmy oleiste, kakaowce, kawowce, kauczukowce albo bawełna.
Metody upraw stosowane w Afryce:
- Rolnictwo żarowo-odłogowe: Polega na wypalaniu lasów w celu uzyskania pola uprawnego. Po kilku latach uprawy pole jest porzucane i zarasta lasem.
- Pasterstwo koczownicze: Polega na wędrówce ludzi wraz ze stadami zwierząt w poszukiwaniu odpowiednich pastwisk.
- Rolnictwo plantacyjne: Nowoczesny i intensywny typ rolnictwa, polegający na uprawie jednego gatunku rośliny na dużym obszarze.
- Rolnictwo tradycyjne: Charakteryzuje się niskim stopniem mechanizacji i kultury rolnej.
- Rolnictwo pierwotne: Obejmuje kopieniactwo i rolnictwo odłogowo-rolne.
Główne uprawy w Afryce:
-
Rośliny bulwiaste i korzeniowe:
- Taro
- Bataty
- Maniok
- Ziemniaki
-
Zboża:
- Kukurydza
- Sorgo
- Proso
-
Owoce:
- Cytrusowe (pomarańcze, cytryny, grejpfruty, mandarynki, klementynki)
- Daktyle
- Ananasy
- Banany
-
Rośliny przemysłowe:
- Bawełna
- Kauczukowiec
- Palma kokosowa i olejowa
-
Używki i przyprawy:
- Kawa
- Herbata
- Kakao
- Tytoń
-
Warzywa:
- Uprawiane głównie w państwach arabskich i w przydomowych ogródkach
Warto zauważyć, że rolnictwo w Afryce jest zróżnicowane i dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych i glebowych. Mimo dużej liczby rolników, wiele krajów afrykańskich zmaga się z problemami w zaspokajaniu podstawowych potrzeb żywnościowych ludności.