Jakie narzędzia wykorzystuje bank centralny w prowadzeniu polityki pieniężnej?
Jakie narzędzia wykorzystuje bank centralny w prowadzeniu polityki pieniężnej? Jakie narzędzia są wykorzystywane przez bank centralny w tym celu?
7 Odpowiedzi
Na pewno regulację stóp procentowych. Poprzez stopy procentowe można zrobić bardzo dużo w gospodarce.
Bank centralny stosuje instrumenty sterowania bezpośredniego, takiej jak np. ceny instrumentów finansowych, nakładanie ograniczeń i dyrektyw na instytucje finansowe. Można np. właśnie kontrolować stopy procentowe jak powyżej, szczególnie w krajach słabiej rozwiniętych. Albo nakładać limity związane z kredytami.
Są też instrumenty ilościowe i jakościowe.
Instrumenty ilościowe to zmiana wielkości obiegu pieniężnego, pułapy kredytowe, system rezerw obowiązkowych itd.
Instrumenty jakościowe – wpływanie na stopy procentowe i warunki udzielania kredytów przez banki. Od tych warunków dużo zależy w gospodarce. Np. maksymalny termin spłaty dla kredytów, rodzaje papierów wartościowych, które wykorzystuje się w operacjach na otwartym rynku.
Bank centralny może również stosować narzędzia (instrumenty) sterowania pośredniego. Są to narzędzia rynkowe, które bank centralny stosuje do kontrolowania krótkoterminowej stopy procentowej. Np. System rezerw obowiązkowych, operacje depozytowo-kredytowe, operacje otwartego rynku.
Jeszcze jest kontrola ogólna, czyli kontrolowanie sektora bankowego jako całości, oraz selektywna, czyli wpływ na działanie poszczególnych banków. To też są narzędzia, jakie wykorzystuje bank centralny.
Pamiętam zajęcia o tym, wtedy maseczki zaczynało się nosić i ciężko było się skupić.
Istnieje kilka różnych narzędzi, które bank centralny może wykorzystać w prowadzeniu polityki pieniężnej, ale dwa najbardziej powszechne to stopy procentowe i stopa rezerw obowiązkowych.
Bank centralny może wykorzystać stopy procentowe jako narzędzie wpływające na ilość pieniądza w obiegu. Jeśli bank centralny chce zachęcić do udzielania kredytów i wydawania pieniędzy, obniża stopy procentowe. I odwrotnie, jeśli bank centralny chce zniechęcić do udzielania kredytów i wydawania pieniędzy, podnosi stopy procentowe.
Bank centralny może również wykorzystać stopę rezerw obowiązkowych jako narzędzie wpływające na ilość pieniądza w obiegu. Stopa rezerw obowiązkowych to procent depozytów, które banki muszą trzymać w ręku i nie mogą ich pożyczać. Jeśli bank centralny chce zachęcić do udzielania kredytów i wydawania pieniędzy, obniży stopę rezerw obowiązkowych. I odwrotnie, jeśli bank centralny chce zniechęcić do udzielania kredytów i wydawania pieniędzy, podniesie stopę rezerw obowiązkowych.
Bank centralny stosuje szereg różnych narzędzi w prowadzeniu polityki pieniężnej, w tym operacje otwartego rynku, stopę rezerw obowiązkowych, stopy dyskontowe.
Operacje otwartego rynku polegają na zakupie lub sprzedaży rządowych papierów wartościowych na otwartym rynku w celu zwiększenia lub zmniejszenia podaży pieniądza.
Wymagania dotyczące rezerw to procent depozytów, które banki muszą utrzymywać w rezerwie i są ustalane przez bank centralny.
Stopa dyskontowa to oprocentowanie pożyczek udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym i innym instytucjom finansowym.
Bank centralny w prowadzeniu polityki pieniężnej wykorzystuje wiele narzędzi, m.in. ustala stopę procentową, kupuje i sprzedaje obligacje rządowe, a także interweniuje na rynku walutowym.