Jakie represje stosował carat po upadku powstania listopadowego? Represje
Możecie wskazać, jakie represje stosował carat, gdy upadło powstanie listopadowe w 1831 roku? Jakie represje carat nałożyć na Polaków pod zaborami? Będę wdzięczny za pomoc.
5 Odpowiedzi
Represje były stosowane na różnych płaszczyznach – gospodarczej, politycznej, społecznej, religijnej, kulturowej.
W dziedzinie polityki zlikwidowano Sejm oraz armię Królestwa.
Żołnierzy należących do tej armii, którzy nie zdołali uciec za granicę, wcielono do armii rosyjskiej, wysyłając ich do jednostek na Syberii lub na Kaukazie
Zlikwidowanie Radę Stanu i Sądu Najwyższego Królestwa – w 1841 roku.
Działała jedynie Rada Administracyjna, która była całkowicie podporządkowana namiestnikowi carskiemu.
W dziedzinie gospodarczej – nałożono karę na Królestwo w wysokości 22 milionów rubli.
Wprowadzono rosyjski system monetarny w 1841 roku – rubel zamiast złotego. Zlikwidowano Bank Polski jako bank emisyjny.
Odnośnie kultury:
Zamknięto Uniwersytet Warszawski i Towarzystwoa Przyjaciół Nauk
Utworzeno Warszawski Okręg Naukowy w 1839 roku, podległy bezpośrednio Ministerstwu Oświaty w Petersburgu.
Jeszcze warto dodać, że w dziedzinie społecznej represje caratu obejmowały skazanie na kary więzienia, katorgi i zesłania kilkuset uczestników powstania – między innymi Piotra Wysockiego i Wincentego Niemojowskiego.
Wprowadzono także w życie w roku 1847 Rosyjski Kodeks Karny.
Stopniowo wprowadzano też język rosyjski w administracji Królestwa, to można zaliczyć do konsekwencji politycznych.
Reperkusje powstania listopadowego typowo religijne – zlikwidowano Kościół unicki i przymusowo wcielano jego wiernych do Cerkwi prawosławnej, likwidacja nastąpiła w 1839 roku.
Poważną reperkusją gospodarczą po powstaniu listopadowym było też wprowadzenie cła na eksport wyrobów włókienniczych z Królestwa do Rosji. Zaczęto wtedy sporo fabryk włókienniczych otwierać w obwodzie białostockim. Należał on do Rosji i cło go nie obejmowało.
Tłumiono rozwój kultury polskiej, nasilono rusyfikację. Ludzie musieli jeszcze więcej oddawać na rzecz cara.
Represje cara Mikołaja I wobec pokonanych Polaków objęły mieszkańców Królestwa Polskiego i tzw. guberni zachodnich, czyli ziem zagrabionych w trzech rozbiorach przez Imperium Rosyjskie.
Wyroki śmierci, ciężkie roboty, konfiskata majątków, likwidacja Instytutu Politechnicznego, Uniwersytetu Wileńskiego, Liceum Krzemienieckiego – to niektóre z wielu decyzji imperatora. Do muzeów i bibliotek rosyjskich w Petersburgu po przegranej powstania listopadowego trafiło z Warszawy ponad 150 tysięcy książek oraz blisko 100 tysięcy grafik, obrazów, kolekcji medali i zdobytej broni.
W guberniach zachodnich, których odwiecznej rosyjskości dowodzili carscy ideolodzy, pojawił się pomysł podporządkowania rzymskich katolików cerkwi prawosławnej. Następowała przymusowa likwidacji Kościoła unickiego. Mikołaj I osobiście nakazał stosować cyrylicę zamiast alfabetu polskiego. Drobną szlachtę przesiedlano nawet na Kaukaz. Weryfikowano i odbierano tytuły szlacheckie. W guberniach ukraińskich straciło je 340 tysięcy przedstawicieli ubogiej szlachty.
Po upadku powstania listopadowego carat stosował szereg represji, w tym znaczne ograniczenia swobód obywatelskich, zakaz zgromadzeń, zakaz drukowania i dystrybucji materiałów o treści niezgodnej z wolą władz, zakaz tworzenia organizacji o charakterze politycznym, ograniczenia wolności przemieszczania się, kontrolę korespondencji, aresztowania, wywózki, podatek od szlachty oraz wprowadzenie kary śmierci.