Jakie warunki trzeba spełnić, żeby adoptować dziecko w Norwegii?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby adoptować dziecko w Norwegii? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby adoptować dziecko? Kto nie może adoptować dziecka? Ile trzeba zarabiać, żeby adoptować dziecko w Norwegii? Co dyskwalifikuje do adopcji? Jakie przepisy ma Norwegia w tej sprawie? Czy adopcja jest długotrwałą procedurą?
1 Odpowiedź
Każdy kraj ma swoje odrębne przepisy. W Norwegii wygląda to trochę inaczej niż w Polsce.
Aby dziecko mogło zostać zaadoptowane w Norwegii, rodzice sprawujący władzę rodzicielską muszą się na to zgodzić. Dziecko starsze niż 12 lat musi samo wyrazić zgodę na bycie adoptowanym przez daną rodzinę. To duża różnica bo u nas w Polsce dziecko nie ma takiego prawa.
Dzieci mogą być adoptowane przez pary małżeńskie, osoby żyjące ze sobą, a także single. W Norwegii pary jednopłciowe również mogą adoptować dzieci. To też duża różnica, w Polsce mamy tylko 2 z tych opcji.
Aby adoptować dziecko tak jak w Polsce trzeba spełnić też wiele wymagań. Moim zdaniem wymagania te są jeszcze bardziej wyśrubowane niż w naszym kraju. Należy zapewnić dziecku dobry i bezpieczny dom, należy mieć stabilną sytuację życiową, zdrowotną i być niekaranym. Do całego procesu wymagane są odpowiednie zaświadczenia od lekarza o naszym zdrowiu, brak uzależnień to podstawa. Należy przedstawić także zaświadczenie o niekaralności oraz pozytywną opinię z policji. Warunki materialne, mieszkaniowe i kontakty społeczne muszą zapewnić dziecku możliwość rozwoju.
Kandydaci sprawdzani są pod względem osobowości – wymagane jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i okazanie troski. Wiek w którym można uczestniczyć w tym procesie to 25-67 lat. Sprawdzany jest też nasz czas wolny, ile jesteśmy w stanie poświęcić go dziecku. Warunki mieszkaniowe to też bardzo ważny czynnik. Przybrane dziecko z reguły powinno mieć osobną sypialnię w schludnym domu/mieszkaniu. Wymóg stabilnej sytuacji ekonomicznej. Dziecko powinno mieć zapewnione bezpieczne otoczenie. Można być jego krewnym. Dobre warunki ekonomiczne oraz kontakty społeczne jeśli dziecko pochodzi z mniejszości etnicznej, powinno mieć możliwość kontaktu z osobami o tym samym pochodzeniu, tak aby zachowało tożsamość narodową, kulturową i religijną. Nie zaleca się planowania własnego dziecka w najbliższej przyszłości. Można posiadać własne dzieci, ale istotne jest potrafić „włączyć” nowe dziecko do rodziny i traktować je równo.
Chyba najbardziej szokującym dla nas czynnikiem jest to, że adopcja jest tam płatna i kosztuje to dość dużo. Często mówi się że, w Norwegii na adopcje stać tylko najbogatszych. W 2004 r. adopcja kosztowała około 64 500 NOK (Korona Norweska), dziś odpowiada 90 900 NOK. Ale teraz kwota ta wynosi 239 000 NOK.