Jakie wino do ryby? Które wino pasuje do potraw z rybą?
Jakie wino najlepiej dobrać do ryby? Czy pijecie czasem wino do posiłku? Które wino będzie najbardziej odpowiednie do potraw, gdzie głównym składnikiem jest ryba? Jakie wino do ryby?
9 Odpowiedzi
Ogólnie panuje przekonanie, żeby do mięsa wybierać wino czerwone zaś do ryby – wino białe. Jednak obecnie odchodzi się od tego tradycyjnego dopasowania i wino dobiera się bardziej pod kątem smakowym, czyli do delikatnych ryb typu labraksu bądź dorady należy wybierać wina subtelne zaś do ryb tłustych, o wyrazistym smaku, typu łososia, należy dopasować równie ciężkie wino, bardziej oleiste. Tuńczyk z kolei, ze względu na jego smakowe podobieństwo do mięsa, będzie idealnie smakował w połączeniu z winem czerwonym. Do ryb surowych z kolei, warto dobrać wino wysokokwasowe, zaś do ryb pieczonych oraz z dodatkiem masła pasują wina podobne do chardonnay. Do ryb grillowanych oraz występujących w towarzystwie oliwy idealnie będą się komponowały wina różowe lub włoskie wina białe. Do ryb skrapianych cytryną z kolei – warto wybrać wino równie kwasowe. Są to takie ogólne wskazówki przy doborze wina, jednak wiadomo, że należy brać pod uwagę cały smak potrawy i wino dobierać do najintensywniejszego jej składnika.
Najlepsze wino do ryby to będzie wino białe wytrawne, ewentualnie niektóre półwytrawne. Z reguły na winach masz napisane, czy nadaje się do ryby, czy do mięsa.
Jeżeli intesywnie skrapiamy rybę cytryną, wino także powinno mieć podobny smak – być równie kwaskowe. W takiej sytuacji dobrze podać np. sauvignon blanc bądź chablis.
Ja zawsze do ryby piję wino białe wytrawne. Czerwone kompletnie mi nie pasuje smakowo. Strasznie podbija smak ryby. Gryzą mi się te smaki. Czerwone wino wytrawne wybieram do wołowiny i wieprzowiny. Białe wino świetnie pasuje też do drobiu.
Gdy próbujemy dobrać sobie wino do przyrządzanej ryby, trzeba wziąć uwzględnić poniższe czynniki:
- sposób przyrządzenia
- dodatki do potrawy
- strukturę mięsa ryby,
- intensywność smaku.
Wino dobiera się na tej zasadzie, że wybieramy najintensywniejszy pod względem smaku element całej naszej potrawy na talerzu, nawet jeśli ten element zajmuje bardzo niewiele miejsca i jest mniejszy od samej ryby.
Do ryb delikatnych, jak np. labraks, dobierajcie wina bardziej subtelne (szczupłe).
Ryby tłuste, jak makrela czy łosoś, wymagają wina cięższego, o bardziej oleistej strukturze.
Gdy robicie rybę z grilla, doskonale sprawdzi się wino różowe.
Z kolei jak jecie tuńczyka, to zaleca się wino czerwone, a nie białe.
Do ryby na maśle dobierajcie wina chardonnay, a do ryby surowej nadaje się świetnie savignon blank czy riesling.
Mnie z rybą najlepiej smakuje białe wytrawne. Ostatnio spróbowałam różowe półwytrawne i też nie było źle. Najmniej mi smakuje z rybą czerwone wytrawne. Za bardzo podbija smak i zapach ryby.
Zdecydowanie wino białe. To, czy ma być wytrawne, półwytrawne, słodkie lub półsłodkie to zależy od preferencji. Mnie najbardziej smakuje wytrawne. Ewentualnie półwytrawne.
Spróbujcie sobie wino różowe wytrawne albo półwytrawne. Ostatnio piłem bardzo dobre różowe wytrawne, jeśli dobrze pamiętam to było ono z USA albo gdzieś z południa Europy. Ewentualnie możliwe że było z Gruzji.
Do tłustych ryb sprawdzają się wina wytrawne na przykład burgund. Do lżejszych ryb o wiele lepiej pasują wina półwytrawne.
Ryby i owoce morza najlepiej smakują z winem białym, które jest zazwyczaj lekkie i orzeźwiające. Wielu sommelierów poleca zwłaszcza wina z odmiany Sauvignon Blanc lub Chardonnay. Jeśli jednak preferujesz czerwone wino, wybierz coś lekkiego i nisko-taninowego, takiego jak Pinot Noir.