Jakie zupy jeść przy chorej wątrobie?
Jakie zupy jeść przy chorej wątrobie? Jakie zupy są dozwolone, gdy ma się chorą wątrobę? Jaka zupa / jakie zupy są najlepsze w takiej sytuacji? A jakich zup unikać?
5 Odpowiedzi
Możesz jeść dowolne zupy, ale nie wolno ich gotować na wywarach z grzybów lub kości.
Mogą to być zupy warzywne (np. pomidorowa), owocowe (np. barszcz z wiśni), a także zupy mleczne.
Najbezpieczniejsze będą zupy gotowane na chudym mięsie, np. chudy rosół na mięsie drobiowym, a jeszcze lepsze zupy na wywarach warzywnych. Zupa jarzynowa. Nie można zup zaprawiać śmietaną.
Przy chorej wątrobie NIE wolno jeść następujących zup:
- Zupa fasolowa
- Zupa grzybowa
- Kapuśniak
- Zupa ogórkowa
- Zupa grochowa
- Tłusty rosół z różnymi tłustymi mięsami i kośćmi
Nie wolno zaprawiać zup śmietaną, nie wolno dodawać grzybów. Grzyby są ciężkostrawne.
Ja najczęściej przy problemach z wątrobą jadłem zupę bazującą na warzywach. Mogłem też spożywać chude produkty mleczne – mleko chude, jogurt naturalny, kefir, maślankę. Ryby też są dozwolone, ale nie wszystkie. Nie powinno się jeść makreli. Ale można dorsza, mintaja, morszczuka czy halibuta.
Nie można jeść wołowiny i wieprzowiny. Można jeść cielęcinę, jagnięcinę, kurczaka, indyka.
Pomidory czy jabłka można jeść bez skórki.
Jeśli masz chorą wątrobę to na pewno możesz jeść jedynie lekkostrawne zupy: warzywne, mleczne oraz owocowe. Nie powinny być spożywane gorące. Z uwagi na chorą wątrobę lepiej zrezygnować między innymi z grzybów oraz mięsa.
Podobno na wątrobę bardzo pozytywnie działają karczochy. Warto więc je włączyć do swojego menu. Do tego warzywa z rodziny kapustnych, cytryna, jabłko, seler, imbir, kurkuma oraz płatki owsiane.