Kto był prekursorem arianizmu? Czym był arianizm?
Kto był prekursorem arianizmu? Kogo uznajemy za prekursora arianizmu? Na czym polegał arianizm? Arianie to inaczej bracia polscy?
2 Odpowiedzi
Prekursorem arianizmu był Ariusz, który był wczesnochrześcijańskim prezbiterem, poetą i teologiem w Aleksandrii. Pochodził z Libii. Żył w latach około 256/260-336.
Arianie odrzucają dogmat Trójcy Świętej. Uznają ją za niebiblijną. Uznają, że Syn pochodzi od Boga Ojca na zasadzie stworzenia lub zrodzenia. Kościół katolicki uznaje jedynie doktrynę o odwiecznie istniejącej Trójcy, więc arianizm jest uznawany za herezję.
Arianie w Polsce, inaczej bracia polscy, to unitariańska wspólnota religijna powstała w 1562 roku. Wyodrębniła się z polskiego Kościoła reformowanego. Pozycja kobiety wśród arian była na równi z mężczyzną. Wyznawali partnerstwo w związku małżeńskim. U katolików i protestantów kobieta miała dużo gorszą pozycję.
Arianie zostali, decyzją Sejmu, wygnani z Polski w 1658 roku. W trakcie potopu szwedzkiego dano braciom polskim wybór – albo w ciągu trzech lat zmieniają wyznanie na katolicyzm albo muszą opuścić kraj. Jeżeli po tym czasie osoba zostanie w Rzeczpospolitej to czeka kara śmierci. Początkowo banicja dotyczyła jedynie mężczyzn. W 1662 roku Sejm wygnał także ariańskie kobiety.
Cały progres na świecie mamy dzięki reformacji i powstaniu protestantyzmu. Arianie mieli bardziej protestanckie myślenie.
Gdyby cała Europa została w katolicyzmie i pod ogromnym wpływem kościoła, tak jak Polska, nadal mielibyśmy średniowieczną ciemnotę na całym świecie i ludzie umieraliby od ukąszenia pszczoły.
Teraz z kolei nadchodzi już czas na odłożenie religii na bok. Spełniła ona swoją rolę w dziejach, ale pamiętajmy, że wszelkie religijne mity (Bóg, Jezus, Trójca Święta, Niepokalane poczęcie, Zeus, Hera, Allah itp.) to wymysły ludzkie. Te rzeczy to historie, które były potrzebne ludziom utrzymywać się w większej zbiorowości i współpracować.
Teraz to już nie jest potrzebne i powoduje tylko ograniczenia.