Kto może iść na urlop wychowawczy?
Kto może iść na urlop wychowawczy? Komu przysługuje urlop wychowawczy? Jak załatwić płatny urlop wychowawczy? Ktoś z was był na urlopie wychowawczym?
3 Odpowiedzi
Z urlopu wychowawczego mogą korzystać oboje rodziców lub tylko jedno z nich. Nie ma konieczności wykorzystania tego urlopu. Cel urlopu wychowawczego to zapewnienie osobistej opieki nad dzieckiem. Najczęściej jest on wykorzystywany przez matkę zaraz po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Jak dziecko ma rok to matka woli spędzić czas z dzieckiem, a często nawet nie ma możliwości oddania go pod czyjąś opiekę. Prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego przysługuje każdemu, kto posiada co najmniej 6-miesięczny staż pracy. Wymiar urlopu wychowawczego to maksymalnie 3 lata. Nie trzeba wykorzystać pełnej puli. Jeżeli oboje rodziców chcą wykorzystać urlop wychowawczy w tym samym czasie to każdemu przysługuje 16 miesięcy. Urlop ten można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Warto również wspomnieć, że urlop ten jest nieodpłatny. Ani ZUS, ani pracodawca nic nie płacą w tym czasie. Można jedynie starać się o dodatek do zasiłku rodzinnego, jeżeli on nam w ogóle przysługuje. Aby dostać urlop wychowawczy należy złożyć odpowiedni wniosek na piśmie nie później niż 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.
Pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy w danym miejscu może skorzystać z urlopu wychowawczego. Może to być zarówno matka dziecka, jak i ojciec.
O urlop wychowawczy może starać się każdy pracownik lub pracownica, którzy posiadają minimum 6-miesięczny staż pracy.
Nie dotyczy to okresu zatrudnienia w jednym miejscu pracy, ale łącznego stażu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę również u innych pracodawców.
Urlop na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie.
Nie w danym miejscu, tylko ogólnie 6 miesięcy.