Kto płaci wynagrodzenie syndykowi?
Kto płaci wynagrodzenie syndykowi? Do kogo należy obowiązek zapłaty wynagrodzenia syndykowi? Ile zarabia syndyk? Kiedy syndyk schodzi z wynagrodzenia? Jakie jest wynagrodzenie syndyka?
3 Odpowiedzi
Sąd powołuje syndyka, więc zaliczka na koszty postępowania jest pokrywana tymczasowo przez Skarb Państwa. Wynagrodzenie jest przyznawane po zakończeniu jego pracy i jest pokrywane ze środków uzyskanych z likwidacji majątku dłużnika, z funduszy masy upadłości.
Syndyk otrzymuje początkową zaliczkę od Skarbu Państwa, są to pieniądze na pokrycie kosztów całego przedsięwzięcia upadłościowego. Zaliczka jest później zwracana jeśli majątek uda się spieniężyć. Jeśli natomiast do tego nie dojdzie koszty, te mogą zostać umorzone lub przeniesione późniejszym terminie na płatnika w formie rat.
Wynagrodzenie przyznawane syndykowi jako wypłata za jego pracę dokonuje się dopiero po zakończeniu jego pracy, tj. po przeprowadzeniu wszystkich czynności, do których zobowiązują go przepisy ustawy. Nie otrzymuje on żadnego wynagrodzenia wstępnego czy też zaliczek na poczet wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia syndyka określa postanowieniem sąd upadłościowy w składzie jednoosobowym. Sąd nie działa tu jednak z urzędu.
Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia syndyka brane jest pod uwagę:
– wysokość funduszów masy upadłości;
– stopień zaspokojenia wierzycieli;
– nakład pracy syndyka, zakres czynności podejmowanych w postępowaniu upadłościowym przez syndyka i stopień ich trudności;
– czas trwania postępowania.
Co do zasady wynagrodzenie syndyka ustala się w wysokości od jednej czwartej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do jego dwukrotności. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ustalić wynagrodzenie syndyka w wysokości do czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Przykładowo: ogłasza się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w drugim kwartale 2021 r. wyniosło 5774,13 zł.
Czyli wynagrodzenie mieści się mniej więcej od 1440 do 11548 zł tak w zaokrągleniu za rok 2021. Wszystko zależy od sądu.
Wynagrodzenie syndyka jest pokrywane ze środków masy upadłościowej, czyli z majątku dłużnika, który został przejęty przez syndyka w celu zaspokojenia wierzycieli.
Syndyk jest wynagradzany za swoją pracę, którą wykonuje na rzecz postępowania upadłościowego. Wysokość wynagrodzenia jest ustalana przez sąd na podstawie ustawy o postępowaniu upadłościowym i naprawczym oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności syndyków.
Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie syndyka może być uzależnione od rezultatów jego pracy, a więc od tego, ile uda mu się zebrać środków z masy upadłościowej i przekazać wierzycielom.