Laptop szybko usypia się (przechodzi w stan uśpienia) wbrew ustawieniom
Problem taki miałem w laptopie Asus i teraz mam w laptopie Lenovo. Przechodzi w stan uśpienia po około 2 minutach bezczynności, mimo iż mam ustawione, aby przechodził po 20 minutach. Oszczędzanie baterii mam wyłączone, milion razy sprawdzałem ustawienia. Co może być nie tak? Miał ktoś z was problem ze zbyt szybko usypiającym się laptopem.
6 Odpowiedzi
Sprawdź, czy nie masz jakichś aplikacji pochodzących od Lenovo, które sterują zasilaniem i nadpisują ustawienia domyślne systemu windows. Jeśli windows za szybko przechodzi w stan uśpienia i jest to relatywnie nowy komputer (jest?) to wtedy na bank będzie jakaś dodatkowa aplikacja.
czy zawsze stan uśpienia przychodzi po takim samym czasie, czyli po tych dwóch minutach? może po prostu laptop się przegrzewa?
Na początek proponuję sprawdzić, czy jeśli jest podłączone zasilanie i gdy nie jest podłączone to czy dzieje się tak samo, a później jeszcze raz sprawdzić ustawienia.
U mnie jest to samo, mimo iż 10 razy już sprawdzałem, czy nie ma jakiegoś zewnętrznego programu. Nic nie znalazłem. A laptop prawie nowy. Co może być przyczyną?
Może być kilka powodów, dla których Twój laptop zasypia zbyt szybko, mimo że masz ustawienia dostosowane do utrzymania go w stanie czuwania. Jedną z możliwości jest to, że jest włączony tryb oszczędzania energii, który jest nadrzędny wobec ustawień. Inną możliwością jest to, że istnieje problem sprzętowy powodujący zasypianie laptopa.
Jeśli podejrzewasz, że tryb oszczędzania energii powoduje, że laptop zasypia zbyt szybko, możesz spróbować go wyłączyć i sprawdzić, czy to rozwiąże problem. Aby to zrobić, przejdź do Panelu sterowania i wyszukaj „opcje zasilania”. Następnie kliknij „Zmień ustawienia oszczędzania energii” i znajdź ustawienie dla „uśpienia”. Możesz spróbować zmienić to na „Nigdy” i sprawdzić, czy to zapobiega zbyt szybkiemu zasypianiu laptopa.
Jeśli podejrzewasz, że problem sprzętowy powoduje, że laptop zasypia zbyt szybko, możesz spróbować rozwiązać ten problem. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie, czy nie ma żadnych luźnych połączeń. Innym sposobem na rozwiązanie problemu sprzętowego jest przeprowadzenie testu diagnostycznego. Narzędzie diagnostyczne można zwykle znaleźć w ustawieniach systemu BIOS.
Ja tak miałem w laptopie Asus i to była jakaś aplikacja fabryczna Asusa. Odinstalowałem ją i zaczęło wszystko działać tak, jak miałem ustawione w Windowsie.