Mrowienie w palcach u stóp
Od jakiegoś czasu mam problem z palcami u nóg – odczuwam dziwne, nieprzyjemne mrowienie, w ciągu dnia jest silniejsze.
Jest z dnia na dzień coraz gorzej, jakie badania powinnam wykonać? Udać się najpierw po prostu do lekarza rodzinnego? Czy ktoś z was miał taki problem z palcami u nóg?
5 Odpowiedzi
Przyczyn może być mnóstwo. Może być niedokrwienie, może być problem z tętnicami. Cukrzyca też może mieć takie objawy. To się nazywa fachowo „parestezja”.
Może to też występować, gdy masz problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Lepiej udać się do lekarza i spytać co dalej. Prawdopodobnie trafisz do neurologa.
Możesz iść najpierw do rodzinnego a ten skieruje cię dalej. Może być od głupot takich jak brak magnezu przez podłoże kardiologiczne neurologiczne, przyczyną może być czasem cukrzyca. A bania np jeśli chodzi o żyły to dopler – wszystko zależy jaka przyczyną. Co stwierdzi lekarz
Bez badań jest wręcz niemożliwe ustalenie przyczyny uczucia mrowienia w stopie. Trzeba udać się do lekarza neurologa, który może dać odpowiedź na zadane pytanie. Mogą to być problemy z kręgosłupem (zwyrodnienie odcinka lędźwiowo-krzyżowego), który powoduje ucisk nerwu, dając uczucie mrowienia w stopie. Może także być przyczyną niewydolność krążenia, czy ma Pan zimne stopy? Na taki stan może także wpływać: palenie papierosów, duża ilość godzin przy komputerze lub wykonywanie pracy przez wiele godzin w pozycji stojącej, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a co za tym idzie nadwaga, stresy dnia codziennego. Profilaktycznie trzeba zacząć od zwiększenia porcji ruchu – a więc spacery, jazda na rowerze, pływanie lub uprawnianie wodnego joggingu – wszystko to pozwoli odciążyć kręgosłup. Zwrócenie się ku lekkostrawnej diecie, która wyrówna energię i poprawi krążenie. Można jeść kasze, chude mięso, drób, cielęcinę, ryby. Nie może zbraknąć świeżych owoców i tak papryka przeciwdziała zaburzeniom krążenia, kapsaicyna zawarta w papryce zmniejsza krzepnięcie krwi, także cebula i czosnek mają podobne właściwości. Wszelkie warzywa powinny być przyrządzane na parze, gdyż tak przygotowane mają w sobie niezbędne witaminy. Unikać soli i używać łagodne przyprawy takie jak: kminek, pietruszka, seler czy majeranek. Pić jak najwięcej niegazowej wody, która będzie wypłukiwała toksyny z organizmu. Unikać mocnej kawy i herbaty, zastępując je herbatą zieloną czy opartą na bazie ziół. Można zastosować bicze wodne i tak przesuwamy wolno zimny strumień wody po zewnętrznej stronie nogi od stopy w górę. Wracamy po wewnętrznej stronie nogi i to samo robimy z drugą nogą. Dobrze jest wykonać taki prysznic pod rząd dwa lub trzy razy, trzy do czterech razy dziennie. Gdy bierzemy kąpiel możemy wykonać masaż nóg szczotką, która pozwoli na lepsze ukrwienie nóg.
Pozdrawiam
Pierwsze co pomyślałam, to problemy z krążeniem. Może wykonuj masaże stóp dłońmi, albo za pomocą hydromasażera? Dbaj też o to, aby stopy nie marzły, zwłaszcza zimą.
Spróbuj zacząć uprawiać sport. Bieganie, badminton, przysiady, skakanie na skakance, rower. Regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu przynajmniej przez pół godziny. Wszelkie mrowienia i dolegliwości miną po 1-2 tygodniach. Wszelkie dolegliwości pojawiają się ludziom w wyniku tego, że nie mają wysiłku fizycznego. Człowiek jest tak skonstruowany, że musi mieć wysiłek fizyczny angażujący jak największą liczbę mięśni i przyspieszający serce na jakiś czas.