Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z Niemiec?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z Niemiec? Co sprawdzić, gdy kupuję samochód sprowadzany z Niemiec? O co pytać przez telefon, a co sprawdzić na spotkaniu przy zakupie auta? Kupowaliście kiedyś auto z Niemiec?
4 Odpowiedzi
Obejrzyj spód auta, otwórz drzwi i zobacz zawiasy, progi. Rozglądaj się za śladami rdzy, korozji.
Warto wziąć specjalistę, który przejedzie auto specjalnym urządzeniem.
Wpisz też w internecie VIN auta, który powinien być w ogłoszeniu. Przy nowych autach całą historię samochodu można sprawdzić VIN-em.
Zwróć uwagę, czy działa elektronika, jeśli jest jakaś. Czy szyby się całkiem zamykają i otwierają, czy regulacja lusterek działa, czy klakson działa, czy nic nie puka w trakcie jazdy. Obejrzyj pod maską, czy wszystko nie jest zbyt bardzo wymyte. Jeśli tak, może się okazać, że coś tam cieknie lub chlapie i wymyli to.
Jak ja kupiłem auto, to potem się okazało, że szybka od strony kierowcy otwiera się do połowy, a potem są problemy. I odtwarzacz CD nie działa. Ale zauważyłem to długo po zakupie.
Trzeba obejrzeć auto pod spodem, czy nie ma wycieków.
Pamiętajcie, aby przy starszych autach nie oczekiwać cudów i niemal każde takie auto było już gdzieś walnięte lub zarysowane.
Warto zajrzeć na podwozie na jakimś warsztacie, aby wszystko dokładnie zobaczyć. Tak robił ostatnio mój tata, gdy kupował auto. Pojechali na stację kontroli pojazdów i oglądali spód.
Trzeba też sprawdzić, czy wszystkie funkcje po kolei działają – elektryczne szyby, lusterka, radio, łączenie z telefonem, wszystkie światła itd. Warto też przejechać się gdzieś większą prędkością, aby zobaczyć, jak silnik pracuje.
Jeśli auto ma porządne LPG, powinna być książeczka serwisowa od tego z historią wymiany filtrów.