Na czym polega efekt motyla
Na czym polega efekt motyla? O co w tym chodzi?
12 Odpowiedzi
Chodzi o to że nawet nieważne i błahe wydarzenia czy decyzję mogą wywołać wielkie rewolucje, zmiany.
chodzilo o to ze trzepot skrzydeł motyla np w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową. czyli z czegos niepozornego robi sie coś powaznego. Przykładami efektu motyla są zjawiska meteorologiczne
Drobne rzeczy mogą wywołać duże skutki. Np. decyzja zwykłego człowieka, np. listonosza, może w wyniku splotu zdarzeń doprowadzić do wybuchu wojny.
Dyrdymały wyjaśnił to bardzo obrazowo. A teoria jest taka, że pomachanie przez motylka skrzydełkami w Polsce może mieć np. katastrofalne skutki w Chinach.
W efekcie motyla chodzi o to, że nawet bardzo małe działanie może wywołać niesamowite konsekwencje. Tutaj macie opisane w formie wideo, czym jest efekt motyla:
https://www.youtube.com/watch?v=DGJ_jnlegpQ
A ja jeszcze objaśnię na przykładzie wymyślonej przeze mnie historii.
Załóżmy, że jedziesz jutro na egzamin na studiach. Jak się nie zjawisz, poprawka dopiero we wrześniu.
Jedziesz, zdajesz, odbierasz dyplom po paru tygodniach, zatrudniasz się w firmie, która wymagała dyplomu. Zamieszkujesz z dziewczyną itd.
A teraz założmy że jadąc na egzamin, pękła Ci opona w aucie. Na egzamin miałeś dojechać 300 km i przez tę awarię nie zdążyłeś, bo nie masz kasy na pomoc drogową.
Nie kończysz studiów, nie zatrudniasz się od razu w firmie, w której chciałeś. Do września jeszcze mieszkasz z rodzicami. Na wakacje zatrudniasz się jako kelner gdzieś tam żeby dorobić. Tam poznajesz kobietę, która podoba Ci się jeszcze bardziej niż twoja dziewczyna. Życie idzie w innym kierunku. Tylko dlatego, że opona Ci pękła.
To jest właśnie efekt motyla.
Najprościej objaśniając – efekt motyla polega na tym, że bardzo małe, z pozoru nieznaczne wydarzenia mogą w wyniku reakcji łańcuchowej wywołać konsekwencje na znacznie większą skalę, których to konsekwencji nie spodziewalibyśmy się.
Załóżmy że miałeś iść na rozmowę kwalifikacyjną. Gdybyś się na nią dostał i odbył, objąłbyś kierownicze stanowisko w dużej firmie. Z czasem byś awansował, osiągnął sukces, ale podjął decyzje, w wyniku których twoja firma ogromnie zanieczyszcza środowisko, aż ostatecznie doszło do katastrofy naturalnej, w wyniku której wyginęło wiele gatunków ryb i zginęło wiele ludzi.
A niech w tym dniu, w którym miałeś iść na rozmowę kwalifikacyjną, ugryzie Cię pszczoła. Jesteś uczulony na jad pszczeli. Trafiasz do szpitala, rozmowa się nie odbywa. Szukasz pracy w innej firmie, która nie ma nic wspólnego ze środowiskiem, nic złego się nie dzieje.
To jest właśnie efekt motyla.
Na czym polega efekt motyla? Mała, nic z pozoru nieznacząca czynność/słowo/rzecz może sprawić bardzo poważne, out of proportions skutki.
Bardzo ciekawe i obrazowe przykłady na efekt motyla. Inny przykład historyczny na efekt Motyla – gdyby rodzice Stalina nie byli szajbusami, być może Ukraina byłaby teraz mocarstwem. Ponieważ Stalin wyrósł na sadystycznego psychopatę, co doprowadziło m.in. do wielkiego głodu na Ukrainie w latach 30, gdzie wymarła 1/4 ludności. Gdyby Stalin miał kochających rodziców, może historia potoczyłaby się inaczej. Podobnie z fragmentami życia Adolfa Hitlera.
Małe decyzje mogą prowadzić do wielkich rzeczy. Efekt motyla odbywa się cały czas, w życiu każdego z nas, codziennie każda nasza decyzja może wywołać efekt motyla.
Z pozoru nieistotne wydarzenia mogą wywołać znacznie poważniejsze skutki, niż by się wydawało.
Efekt motyla to koncepcja, która sugeruje, że nawet małe działania mogą mieć znaczący wpływ na większe systemy lub wydarzenia.
Termin ten wywodzi się z idei, że trzepot skrzydeł motyla w jednej części świata może potencjalnie uruchomić łańcuch zdarzeń prowadzących do tornada w innej części.
Np. uczeń liceum doświadcza eksplozji opony w drodze na mature. W konsekwencji nie zdaje matury i przekłada ją na kolejny rok. Zamiast tego zostaje kelnerem i poznaje kobietę, która zmienia trajektorię jego życia.
To ilustruje, jak pozornie drobne wydarzenia mogą prowadzić do znaczących rezultatów.
Bardzo ciekawy i trafny przykład stworzyłeś, na czym polega efekt motyla. Dzięki za obszerną wypowiedź.