Na jakim drzewie rośnie jemioła? O czym świadczy jemioła na drzewie?
Na jakim drzewie rośnie jemioła? O czym świadczy jemioła na drzewie? Gdzie można znaleźć jemiołę? Czy jemioła atakuje wszystkie drzewa bez wyjątku? Czy tylko określone drzewa?
2 Odpowiedzi
Jemioła jest niestety coraz większym zagrożeniem dla naszych lasów. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać u nas odmianę atakującą tylko takie drzewa jak: topole, brzozy, lipy, klony, jabłonie, grusze i jarzęby. Obecnie zaobserwowano gatunek, który możemy spotkać na sosnach, czasem modrzewiach, świerkach i jodłach.
Jemioła jest pasożytem drzew. Atakuje ona drzewa osłabione czynnikami klimatycznymi. Dużym problemem są np. korniki.
Jemioła występuje pospolicie w całej Polsce i nie jest rośliną chronioną. Jest za to rośliną leczniczą, której właściwości wykorzystywano już w starożytności, również na naszych terenach. Zawiera związki którymi leczono głównie choroby serca i układu krwionośnego. Do kultury masowej trafiła jednak dzięki opowieściom o galijskich druidach, którzy uznawali ją za roślinę magiczną oraz przynoszącą pomyślność. A także dzięki pewnemu zwyczajowi ludowemu, który zezwala składać pod nią bezkarnie pocałunki.
Jest ona jednak mimo swojej legendy półpasożytem i choć ma zdolność do prowadzenia fotosyntezy, to często intensywnie wykorzystuje drzewo, na którym rośnie i potrafi je mocno osłabić. Skutecznie atakuje zwłaszcza drzewa starsze, oraz te o słabszej kondycji.
Jemioła zasiedla wiele gatunków drzew, jednak preferuje gatunki liściaste, takie jak: topole, lipy, brzozy i klony. Nie stwierdzono występowania na dębach i bukach. Natomiast coraz częściej bywa widywana na gatunkach iglastych, zwłaszcza sośnie. Potrafi osłabić całe połacie lasu. Być może jest to związane ze zmianami klimatu, które sprzyjają rozwojowi tego ciepłolubnego półpasożyta.