Na której ręce wdowa i wdowiec noszą obrączkę?
Czy wdowa i wdowiec noszą obrączkę na innej ręce, niż osoba, której małżonek lub małżonka żyją? Jeśli tak, to na której ręce wdowa nosi obrączkę? I na której ręce wdowiec nosi obrączkę?
7 Odpowiedzi
W Polsce przyjęło się, że osoby, których małżonkowie żyją, noszą obrączkę na prawej ręce. Tylko wdowy i wdowcy przekładają obrączkę na lewą dłoń.
Wdowy i wdowcy noszą na lewej dłoni obrączkę. Natomiast osoby, które nie straciły swoich małżonków noszą na prawej ręce obrączkę.
Ja nam kilka wów i wdowców i tylko jedna z nich nosi obrączkę na lewej ręcę. Reszta w ogóle zdjęła. Prawdopodobnie z tego powodu, żeby im się co chwile nie przypominało o śmierci bliskiej osoby. To trochę masochistyczne według mnie. Jeśli śmierć kogoś rozdzieliła, to już może sobie obrączkę schować.
Quiero saber dónde llevan el anillo de matrimonio una viuda aquí en México por qué cuando me Case mi esposo me lo puso en la mano izquierda y leo que en otros países lo ponen en la derecha al casarse y al enviudar en la izquierda
To nie ma znaczenia, na której ręce nosisz obrączkę. Jeśli włożono Ci na prawą, to noś na prawej. Jak na lewą, to noś na lewej. Albo sobie przełóż na drugą rękę.
To tak jakby debatować, której ręki użyć do jedzenia śniadania. Ja czasem jem lewą ręką, czasem prawą. Używanie drugiej ręki rozwija mózg.
Nie ma jednej uniwersalnej reguły. Nikt Cię nie uzna za wdowę, niezależnie na której ręce nosisz obrączkę. Jeśli jesteś wdową i chcesz, aby inni o tym wiedzieli, to w odpowiednim momencie należy o tym po prostu poinformować.
Nie da się na 100% rozpoznać wdowca czy wdowy po tym, na której ręce jest obrączka. Ja nie jestem wdową, ale noszę obrączkę na prawej ręce.
Moja koleżanka też nie jest wdową, ale nosi obrączkę na lewej ręce. Niektórzy noszą na prawej, inni na lewej.
Zwyczajowo wdowa przekłada obrączkę na lewą rękę, ale niektórzy noszą tak całe życie. To dlatego, że w niektórych krajach tak się nosi inaczej i mieszają się zwyczaje.
Na prawej ręce obrączkę nosi się w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Bułgarii, Wenezueli i Chile.
Z kolei na lewej dłoni nosi się w USA, Kanadzie, Francji, Irlandii, Szwecji, Egipcie, Brazylii.
Dotyczy to osób, które nie są wdowami lub wdowcami. Czyli gdy zostaje się wdową lub wdowcem, to zwyczajowo w tych krajach przekłada się obrączkę na drugą rękę. Niektórzy też po prostu przestają nosić obrączkę.
Tradycyjnie obrączki ślubne nosi się na lewej ręce, na palcu serdecznym, w wielu kulturach na całym świecie.
Po stracie małżonka nie ma jednak jednolitych zasad dotyczących tego, na której ręce wdowa lub wdowiec powinni nosić obrączkę, jeśli w ogóle zdecydują się ją nosić.
Niektóre osoby wybierają noszenie obrączki po śmierci małżonka na tym samym palcu, na którym nosiły ją podczas małżeństwa.
Inne przenoszą obrączkę na prawą rękę jako symbol zmiany statusu z żonatego na wdowiec/wdowę.
Jest też grupa osób, które decydują się zdjąć obrączkę całkowicie.
Decyzja o noszeniu obrączki i na której ręce jest bardzo osobista i może być podyktowana indywidualnymi uczuciami, tradycją kulturową, religijną praktyką lub po prostu osobistym komfortem.
Ważne jest, aby wdowa lub wdowiec zrobili to, co czują, że jest dla nich najlepsze w ich procesie żałoby.
Teraz to jest w cały świat. Niektórzy wcale nie noszą.