Największe pająki w Polsce
Jakie są największe pająki występujące w Polsce? Jakie rodzaje pająków w Polsce są największe? Jaki pająk jest największy?
3 Odpowiedzi
Sieciarz jaskiniowy to jeden z największych pająków występujących na terenie Polski. Jako miejsce życia wybiera sobie głównie ciemne lokalizacje.
Wybiera miejsca o stałej, nie za dużej i nie za małej wilgotności i temperaturze większej niż 7 °C. Spotkać go można w jaskiniach, kopalniach, a także starych studniach, ale okazjonalnie pojawia się również w studzienkach kanalizacyjnych i piwnicach.
Sieciarz może osiągnąć nawet 12 milimetrów, długość samego karapaksu (głowotułów) wynosi około 6 milimetrów.
Samice są nieznacznie mniejsze od samców. Pająk ten ma umaszczenie rudobrązowe, szczękoczułki zaopatrzone są w po 4 duże zęby na krawędziach przednich i po 4 małe zęby na krawędziach tylnych.
Bardzo dużym pająkiem jest też kątnik większy (Eratigena atrica), który jest gatunkiem pająka z rodziny lejkowcowatych. Rozpiętość jego odnóży może wynosić nawet 10 centymetrów, większymi osobnikami są samce.
Szczękoczułki kątników są wyposażone w 3 ząbki na przedniej krawędzi i do 9 ząbków na tylnej krawędzi. Ciało tych pająków jest silnie owłosione, szarożółtej barwy z ciemnobrązowym rysunkiem.
Lubią osiedlać się w pobliżu ludzi, chętnie zamieszkują ciemne miejsca takie jak kwietniki, stosy drewna, piwnice czy ciemne kąty za meblami w domach i mieszkaniach. Budują poziome sieci łowne z lejkami mieszkalnymi, w których czają się na ofiarę.
Głównym elementem ich diety są niewielkie owady, a także inne pająki. Jeśli kątnik przez długi czas nie może złapać pożywienia, opuszcza sieć. Także samce szukające samic opuszczają swoją sieć.
Kątniki żyją około 4 lata. Ukąszenie kątnika może mocno boleć, ale jad nie należy do niebezpiecznych dla człowieka, chyba że ktoś ma alergię. Ludzką skórę są w stanie przebić tylko większe osobniki.
Tak wygląda kątnik większy:
Jeżeli klimat nadal będzie się tak ocieplać, to za kilka lat będziemy mieć w Polsce tarantule.