Orzech włoski – z uciętej gałęzi leci sok
O złej porze roku przyciąłem gałąź w orzechu włoskim i bardzo cieknie sok. Macie na to sposoby? Jak zatamować wyciekanie wody / soku z orzecha włoskiego? Nie chciałbym, aby drzewo uległo uszkodzeniu, to moje ulubione drzewo i daje super orzechy.
9 Odpowiedzi
Ogólnie samo powinno przestać, ale jeśli gałąź jest gruba, może wdać się jakaś choroba. W takiej sytuacji najlepiej kupić specjalną pastę i posmarować gałąź. Szczególnie, jeśli kapanie jest intensywne (raz na kilka sekund). Fachowo to się nazywa maść ogrodnicza.
Ja miałam taką sytuację z orzechem w zeszłym roku. Za pierwszym razem nic nie zrobiłam i gałąź zaczęła czernieć (infekcja), więc ucięłam kawałek dalej i posmarowałam i wszystkie ucięte gałęzie posmarowałam.
Orzech włoski przycinasz w sierpniu, nie wiosną. Teraz wiosną intensywnie krążą soki w orzechu i można nawet zniszczyć drzewko, jak się za dużo poucina. Koniecznie kupić tę pastę powyżej i posmarować.
Czytałem w internecie porady, aby przypalać drzewo żelazkiem, ale to trzeba mieć chyba jakieś bezprzewodowe żelazko albo bardzo długi przedłużacz. No i śmiesznie by to wyglądało. A tak na serio to jak znajdziecie tę poradę o żelazku, to nie stosujcie się do niej. Przypalanie gałęzi żelazkiem nie pomoże, co najwyżej odwrotny efekt może przynieść.
Miałam ten sam problem. Smarowałam co jakiś czas maścią i sok przestał lecieć. Ale możliwe, że przez tę utratę soku w ogóle nie było orzechów w sezonie. Może to tylko przypadek, ale w tym roku z tego drzewa nie miałam ani jednego orzecha.
Trzeba jak najszybciej posmarować drzewo odpowiednią maścią, z czasem ona zatamuje kapanie tego soku. Miałem dokładnie ten sam problem, ponieważ pospieszyłem się z przycinaniem gałęzi, zamiast poczekać do sierpnia. Pierwszy sezon po przycięciu gałęzi był problem, ale potem już drzewo wróciło do dobrego stanu.
Ogólnie przez internet zamówicie taką maść bez problemu, jeśli nie chcecie teraz w czasie koronawirusa wychodzić z domu. Jak jest koronawirus, to jak najbardziej można sobie prowadzić prace ogrodowe, ale lepiej nie chodzić za dużo i za daleko. Szczególnie osoby starsze lub chore na inne choroby.
Trzeba chronić się przed koronawirusem jak tylko się da.
Tak na przyszłość – orzech włoski może być przycinany w sierpniu. Wiosną orzech wydziela bardzo dużą ilość soku, ma to związek z rozpoczęciem wegetacji. Nawet w sierpniu po przycięciu należy posmarować rany maścią, która ochroni drzewo przed chorobami i szkodnikami.
Jedyne wyjście to jak najszybciej zaaplikować na ucięte miejsce maść ogrodniczą. I proszę pamiętać, że orzecha włoskiego przycinamy w sierpniu i również aplikujemy maść ogrodniczą w celu ochrony drzewa przed wszelkimi szkodnikami i chorobami.
Orzech włoski to drzewo z rodziny orzechów, którego owoce są używane do produkcji oleju. Drzewo to ma wysokość do 25 metrów i lubi klimaty umiarkowane. Owoce są żółte lub czerwone i mają skórkę o ostro zakończonych krawędziach.
Gdy z uciętej gałęzi leci sok, można to nazwać krwawieniem drzewa, tak samo jak krwawi człowiek. Gdy człowiek krwawi, trzeba opatrzyć ranę, gdyż może się wdać zakażenie.
Tak samo jest u drzew – trzeba ranę opatrzyć specjalną pastą. Wtedy drzewo się szybciej zregeneruje.
Nie wolno obcinać orzechów włoskich zimą, wiosną i wczesnym latem.
Teraz się nie przycina orzecha włoskiego, tylko w sierpniu.
Uciętą gałąź posmaruj pastą do drzew. To się nazywa maść organiczna – może też funkcjonuje pod innymi nazwami.
Posmaruj czubek uciętej gałęzi – ten nowy obszar odsłonięty oraz około centymetr w głąb gałęzi.
Dwa filmy na ten temat:
Ja robiłam taką maścią, jak na tym drugim filmie. Ale nie wiem, czy tej firmy, czy innej.
A ja uciąłem gałęzie pod koniec listopada i z dwóch gałęzi naleciało ponad 20 l soku.