Po czym rozpoznać maślaka? Jak wyglądają maślaki?
Po czym rozpoznać maślaka? Jak wyglądają maślaki? Czy te grzyby sinieją? Z czym można pomylić maślaka? Czym charakteryzuje się maślak?
2 Odpowiedzi
Maślak to bardzo charakterystyczny grzyb i raczej trudno go pomylić z innymi grzybami.
Charakterystyczną cechą maślaków jest lepka, gładka, śliska skórka, na której znajdują się drobne, promieniście rozchodzące się żyłki. Kapelusz maślaka jest ciemnobrązowy albo żółtobrązowy. Bardzo rzadko spotyka się maślaki o kapeluszu szarym lub oliwkowym. Spód kapelusza jest pokryty jasną osłonką, którą łatwo oddzielić od wnętrza grzyba. Trzon maślaka może osiągać długość od 3 aż do 11 centymetrów oraz grubość od około 1 do 3 centymetrów. Trzon jest zwykle cylindryczny z niewielkim zgrubieniem przy podstawie. Maślak zwyczajny ma soczysty i miękki miąższ, który bywa wodnisty. Miąższ ma kolor biały, który z czasem przechodzi w kremowy. Warto zaznaczyć, że miąższ maślaka nie ciemnieje po przekrojeniu lub uszkodzeniu grzyba. Podstawową zaletę tego grzyba jest jego brak podobieństwa do jakiegokolwiek trującego gatunku.
Sezon na maślaki rozpoczyna się najczęściej w maju, a kończy w listopadzie. Maślaka najłatwiej znaleźć w lasach iglastych, zwłaszcza w sąsiedztwie sosen. Grzyby te występują również w lasach mieszanych oraz sosnowych młodnikach. Pojawiają się zazwyczaj na terenach nizinnych, rzadko są spotykane w górach.
Maślaki mają brązowy kapelusz, który jest pokryty takim dziwnym, lepkim śluzem. Daje się obrać go z tej skórki.