Polopiryna Max a inne leki – z czym można łączyć, a z czym nie?
Z jakimi lekami nie można łączyć Polopiryna Max? Czy Polopiryna Max i inne leki w połączeniu ze sobą mogą zaszkodzić? Z jakimi substancjami to nie może być łączone? Jakie leki należy odstawić lub skonsultować z lekarzem, gdy przyjmuję Polopiryna Max? Jakie są interakcje z innymi lekami, suplementami, ziołami lub substancjami?
4 Odpowiedzi
Polopiryna bazuje na kwasie acetylosalicylowym. Gdy bierze się leki bazujące na tym, nie powinno się tego łączyć z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, ponieważ ma on toksyczny wpływ na szpik kostny.
Ostrożność należy też zachować, gdy bierze się coś bazującego na ibuprofenie (on działa podobnie do polopiryny i raczej nie powinno się brać w tym samym czasie leków z ibuprofenem, albo innych leków NLZP).
Należy zachować ostrożność i skonsultować specjalistę, jeśli będziesz to łączyć z:
- metotreksatem tak jak ktoś napisał wyżej,
- ibuprofenem – np. ibuprom, ibum,
- lekami przeciwzakrzepowymi, np. pochodnymi kumaryny, heparyną oraz lekami trombolitycznymi, np. streptokinazą i alteplazą lub innymi lekami hamującymi agregację płytek krwi, np. tyklopidyną,
- innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi,
- selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI),
- lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego z moczem, jak chociażby probenecyd, benzbromaron,
- lekami przeciwcukrzycowymi, np. insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika,
- lekami moczopędnymi,
- metamizolem, który jest substancją o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Metamizol może zmniejszać wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregację płytek krwi (zlepianie się komórek krwi i powstawanie zakrzepu), jeżeli te leki stosuje się jednocześnie. Dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania metamizolu u osób otrzymujących kwas acetylosalicylowy.
- glikokortykosteroidami podawanymi ogólnie, z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona,
- inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) stosowanymi jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym w dużych dawkach (np. enalaprylem, kaptoprylem),
- digoksyną
- kwasem walproinowym,
- acetazolamidem,
Należy też uważać, gdy ma się dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub wydalniczego, np. problemy z nerkami, żołądkiem, wątrobą. Pod żadnym pozorem polopiryna nie może być też łączona z alkoholem.
Ja mam problemy z sercem i lekarz chciał mi przepisać polopirynę przy innym schorzeniu, ale jak podałam mu, jakie leki biorę, to w końcu nie przepisał.