Raje podatkowe w Europie
Czy są w Europie jakieś państwa, które można uznać za raje podatkowe?
5 Odpowiedzi
Szwajcaria i Liechtenstein jeszcze niedawno niechętnie współpracowały z innymi państwami w wyjawianiu danych ludzi, którzy w tamtejszych bankach poukrywali pieniądze (zdobyte nielegalnie, albo umieszczone tam, żeby nie płacić podatków). Kilka lat temu się to jednak zmieniło, bo została na nich wymuszona współpraca. Nie ma więc już prawdziwych rajów podatkowych w Europie.
W Europie rajem podatkowym jest Andora. To państwo między Hiszpanią a Francją. Ponadto Monako i Liechtenstein to też raje podatkowe.
Monako jest niewielkim państwem położonym nad Morzem Śródziemnym. Osoby fizyczne w ogóle nie są tu opodatkowane podatkiem dochodowym, zaś w kwestii tajemnicy bankowej obowiązuje duży rygor. Monako nie współpracuje z administracją podatkową żadnego Państwa na świecie.
Liechtenstein oferuje kilka form prowadzenia działalności i ma bardzo prosty system podatkowy.
W Andorze nie jest pobierany ani podatek dochodowy, ani VAT.
Głównie te, kraje, które leżą w Europie, ale nie należą do Unii Europejskiej i sa to kraje bogate. Powiedziałabym, że takie warunki są najlepsze do ukrywania się przed podatkami.
O byłam w tamto lato w Monaco, przepiękne miejsce. Ale super małe i tak naprawdę to są tam tylko same budynki – z bankami oczywiście i port. Jedzie się przez całe Monaco z Francji w kierunku Włoch może z pół godziny nie dłużej.
Podatkowe stawki różnią się w zależności od kraju w Europie, z różnymi stawkami dla podatków dochodowych, VAT, podatków korporacyjnych i innych.
1. Podatek dochodowy: W krajach takich jak Niemcy, stawka podatkowa dla osób fizycznych może wynosić do 45% dla najwyższych zarobków, podczas gdy w krajach takich jak Bułgaria, stawka podatkowa wynosi zwykle 10%.
2. Podatek VAT: Najniższa stawka VAT w Unii Europejskiej wynosi 17% (w Luksemburgu), podczas gdy najwyższa stawka VAT to 27% (na Węgrzech).
3. Podatek korporacyjny: W Irlandii stawka podatkowa dla firm wynosi 12,5%, podczas gdy we Francji wynosi 33,33% dla większości firm.
4. Podatek od nieruchomości: W Grecji podatek od nieruchomości wynosi od 0,2% do 1,0% wartości nieruchomości, podczas gdy w Wielkiej Brytanii stawka podatkowa wynosi od 0,44% do 2,0% wartości nieruchomości.