Sposoby na jąkanie się – jak wyleczyć się z jąkania (najlepiej w domu)
Jakie znacie sposoby na to, aby pokonać jąkanie się? Czy da się pokonać jąkanie? A jak tak, to jak? Czy można wyleczyć jąkanie się w domu, czy z jąkaniem się trzeba udać do specjalisty?
Ktoś z was ma lub miał problem z jąkaniem się? Jeśli wam się udało pokonać to, to jaki mieliście na to sposób?
10 Odpowiedzi
Jak chodziłem jeszcze do szkoły, to była taka nauczycielka, co miała jąkającego się syna. I w ramach terapii leczenia go z jąkania się chodziła po klasach w trakcie lekcji i ten jej syn publicznie się wypowiadał. Mówił tak bardzo powoli, przeciągał słowa i uprzedzono nas wcześniej o tym, aby nikt sobie nie robił żartów z chłopaka. Był on w wieku około 10-12 lat. Podobno jest to bardzo skuteczna terapia jąkania się.
Mój kolega ze szkoły kiedyś miał poważne problemy z jąkaniem się. Mam z nim kontakt i jakoś z czasem przestał się jąkać. Nie wiem nawet dokładnie, kiedy i jak to nastąpiło, ale z tego co mi wiadomo, nie chodził na żadne terapie. Chyba sam się wyleczył z jąkania.
Jąkanie najczęściej pojawia się w dzieciństwie, pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, gdy u dziecka rozwija się umiejętność mowy. okresie rozwoju mowy. Takie jąkanie to jąkanie wczesnodziecięcie. Później rozwija się ono w okresie dojrzewania i jak człowiek dorośnie.
Jąkanie jednak może się pojawić nie w wyniku odziedziczenia, tylko traum psychicznych czy problemów neurologicznych.
Samo jąkanie w sobie nie jest dziedziczone, tylko wadliwy system nerwowy, bardziej podatny na zaburzenie jąkania. Dziecko może być bardzo podatne na jąkanie, gdy jedno z rodziców ma zaburzenie mowy.
U kobiet jąkanie pojawia się rzadziej, ponieważ mają bardziej rozwinięte ciało modzelowate i naukowcy podejrzewają, że ono jest częściowo lub całkowicie odpowiedzialne za jąkanie się.
Podczas leczenia jąkania stosuje się też metody oddechowe.
Osoby, które się jąkają, mają często zaburzenia w oddychaniu. Oddech jest płytki, nieregularny. W takim leczeniu stara się wzmocnić koordynację mówienia i oddychania. Osoba lecząca się ma za zadanie wykonywać odpowiednie ćwiczenia kształtujące tok oddychania, dzięki czemu uczy się usuwać napięcie mięśni oddechowych, głównie przepony, która w stanie naprężenia potęguje uczucie zdenerwowania.
Przy leczeniu jąkania można stosować metody psychoterapeutyczne, jak psychoterapia. Czasem można stosować też środki farmakologiczne w potaci leków antydepresyjnych, antypsychotycznych, leki przeciwpadaczkowe, zmniejszające napięcie mięśni.
Jąkanie można nawet wyleczyć samodzielnie w domu, ale trzeba osiągnąć odpowiedni poziom samoświadomości i rozwoju, co nie jest łatwe. Czasami jest konieczna pomoc specjalisty.
Mój kolega, który teraz prowadzi biuro rachunkowe, miał problem z jąkaniem. Ale w końcu się wyleczył, podpytam go, jakimi metodami.
Jak masz problemy z jąkaniem, albo twoje dziecko się jąka, idź po prostu do lekarza pierwszego kontaktu i jak masz dobrego lekarza pierwszego kontaktu, to poprowadzi Cię dalej z tym problemem. W szkole też mogą doradzić, co zrobić w takim przypadku i jakie kroki podjąć, aby wyleczyć jąkanie się.
Aby wyleczyć jąkanie się, konieczny jest trening. Trening powolnego, bez jąkania się umówienia. Żadne leki na to nie pomogą i samo też nie przejdzie. Chyba że to jakieś tymczasowe było wywołane traumą lub stresem.
Mojej koleżanki syn jąkał się i poszła z nim do logopedy. Kilka miesięcy terapii i chłopakowi przeszło. Nie ma co się bać lekarzy. Oni wiedzą najlepiej jak do tego podejść.
Myślę, że czytanie na głos może pomóc w walce z jąkaniem. Spróbuj tego. Najpierw tylko dla siebie, a później czytaj przy mamie, babci itd. Dodatkowo popracujesz nad dykcją 😉