Szczecin – atrakcje turystyczne i zabytki
Szczecin to wbrew pozorom bardzo duże miasto, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Czy w Szczecinie znajdują się jakieś interesujące zabytki, lub inne atrakcje turystyczne warte odwiedzenia?
7 Odpowiedzi
Szczecin to bardzo piękne miasto od razu wiadomo że trzeba się udać na wały chrobrego widok piękny i na przykład ja mogłabym spędzić w tym miejscu cały dzień
Dwie atrakcje turystyczne w Szczecinie szczególnie polecam:
- Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
- Muzeum przełomów
Adres tej filharominii:
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin
Ades muzeum:
Plac Solidarności 1
70-515 Szczecin
Opis muzeum:
Muzeum Narodowe w Szczecinie – prezentowana w nim jest najnowsza historia Szczecina, a także Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem buntu społecznego i przełomowych wydarzeń w latach 1970-1971, 1980-1981, 1988-1989.
Wydarzenia te, jak każdy wie, prowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku po obradach okrągłego stołu.
Budynek, w którym znajduje się muzeum, jest częściowo ukryty pod Placem Solidarności.
Najpiękniejsze szczecińskie zabytki to Zamek Książąt Pomorskich, Bazylika Archikatedralna Świętego Jakuba, Ratusz Staromiejski i wiele innych atrakcji.
Oprócz takich typowych zabytków z wizyty w Szczecinie pamiętam ulicę Wawrzyniaka i piękną bramę. Jest też sporo pozostałości z budynków z XX wieku. Jak lubicie stare, straszące ruiny to w Szczecinie jest takich kilka.
Centrum Dialogu Przełomy, Willa Lentza prezentująca przepych mieszczaństwa Szczecina z przeszłości.
Wały Chrobrego to ciekawe miejsce na spacer.
Ikoną architektury w Szczecinie jest też Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza.
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba. To jest druga pod względem wysokości świątynia w Polsce. Ja osobiście nie jestem wierzący, ale jest to zabytek wart odwiedzenia, nawet przez osoby świeckie.
Budynek był przebudowywany wiele razy na przestrzeni dziejów. W XIII w. budynek posiadał formę trzynawowej bazyliki gotyckiej. Nie posiadał przypór. Po czasie podniesiono nawy boczne.
W katedrze znajdują się warte zobaczenia (i usłyszenia) organy. Pierwsza znana nam wzmianka o nich jest z roku 1679. Niestety nie przetrwały one do dnia dzisiejszego. W 2008 r. rozpoczęto budować nowe organy.
Główna część organów waży 30 ton (!). Zawieszona jest ona bez podparcia nad nawą. Przeciwwagę stanowi konstrukcja w głębi chóru.
Organy mają 10 m wysokości, 4743 piszczałki, 66 głosów.
Można też zobaczyć cmentarz centralny. Otwarta w 1901 r. nekropolia jest największą na terenie Polski. W Europie to trzecia pod względem wielkości nekropolia. Nie jest to taki typowy cmentarz, bardziej wygląda jak park. Jest piękny. Bardzo dobre miejsce na spacer i zadumę.