Szwajcaria – liczba ludności, powierzchnia i PKB
Ile ludzi żyje w Szwajcarii? Jaka jest powierzchnia tego kraju? Jakie jest PKB oraz PKB per capita? Jaka jest gęstość zaludnienia? Czy gęstość zaludnienia jest wysoka w stosunku do innych państw? Czy w Szwajcarii mieszka dużo ludzi?
3 Odpowiedzi
Konfederacja Szwajcarska to państwo federalne w zachodniej, środkowej i południowej Europie. Od południa graniczy z Włochami, od zachodu z Francją, od północy z Niemcami, a od wschodu z Austrią i Liechtensteinem. Szwajcaria jest krajem śródlądowym, geograficznie podzielonym na Alpy, Płaskowyż Szwajcarski i Jurę.
Podczas gdy Alpy zajmują większą część terytorium, licząca około 8,5 mln osób, populacja Szwajcarii skupia się głównie na płaskowyżu, gdzie znajdują się największe miasta, m.in. Zurych, Genewa i Bazylea. W miastach tych znajduje się kilka biur organizacji międzynarodowych, takich jak siedziba FIFA, drugie co do wielkości Biuro ONZ czy główny budynek Banku Rozrachunków Międzynarodowych. W tych miastach znajdują się również główne międzynarodowe porty lotnicze Szwajcarii.
Liczba ludności Szwajcarii obecnie to 8.7 mln osób. PKB kilka lat temu wynosiło 712 mld dolarów, a PKB per capita 87 475 USD.
Szwajcaria ma 8,5 mln mieszkańców na 2019 rok. Ludność jest skoncentrowana na Płaskowyżu Szwajcarskim. Szwajcaria ma powierzchnię 41 285 km2 (15 940 mil kwadratowych). Największym miastem jest Zurych, podczas gdy Genewa i Bazylea mają populacje powyżej 200 000 tys. mieszkańców każda.
Nominalny PKB Szwajcarii wyniósł 814 miliardów franków szwajcarskich w 2018 roku. PKB na mieszkańca, PPP (parytet siły nabywczej) wyniósł 69 700 dolarów w 2018 roku. Największy wkład w PKB ma sektor usług, a następnie sektor przemysłowy i sektor rolniczy.
Szwajcaria to niewielkie państwo położone w sercu Europy. Ma około 8 milionów mieszkańców i powierzchnię 41 285 kilometrów kwadratowych.
Szwajcarska gospodarka jest jedną z najsilniejszych na świecie, z PKB na mieszkańca wynoszącym 80 854 USD w 2017 roku. Kraj jest znany z wysokiego standardu życia, niskiej stopy bezrobocia i silnego sektora finansowego.