Uczulenie na gluten – badania, co jeść, jaki chleb?
W przypadku nietolerancji glutenu (uczulenia na gluten) jakie badania trzeba zrobić, aby mieć pewność, że to jest to? A jak się okaże, że rzeczywiście ma się uczulenie na gluten (nietolerancję glutenu) z jakich pokarmów trzeba zrezygnować? Można wtedy jeść chleb? Jeśli tak, to jaki? Bo chyba nie każdy?
7 Odpowiedzi
Chyba masz na myśli nietolerancję pokarmową glutenu, a nie uczulenie na gluten. To są dwie różne rzeczy i nie słyszałem jeszcze nigdy, aby ktoś był uczulony na gluten.
Jedz chleb żytni zamiast chleba pszennego i to już rozwiąże sporo problemu. Musisz też zrezygnować z wielu płatków śniadaniowych i wielu innych pokarmów.
Jak nie możesz jeść glutenu, ponieważ masz nietolerancję, albo cierpisz na jakąś chorobę niepozwalającą na spożywanie glutenu, na pewno możesz spożywać następujące zboża:
kukurydza, proso, ryż biały i ryż brązowy, gryka, amarantus, quinoa, mąki i kasze ze zbóż naturalnie nie zawierających glutenu(np. kasza gryczana, jaglana z prosa). Oczywiście skoro ryż nie zawiera glutenu, to możesz jeść też płatki ryżowe, ponadto skrobię kukurydzianą, skrobię z tapioki i skrobię ryżową, gotowe mieszanki mączne bezglutenowe, chleb i makarony z mąk bezglutenowych wykonane samodzielnie (można samodzielnie zrobić) oraz kupne oznakowane znakiem „Przekreślonego Kłosa”, kaszki dla dzieci ryżowe i kukurydziane, chrupki kukurydziane, owies bezglutenowy ( z zastrzeżeniami),.
Można też dostać w sklepach bezglutenową bułkę tartą. Popcorn również jest bezglutenowy, bo to kukurydza, wymieniona już powyżej.
Możesz też jeść wszystkie warzywa, w tym ziemniaki. Strączkowane też. Nie mają one glutenu. Pomidor, ogórek, marchewka, brokuł, kalafior, kapusta.
Ktoś tam wyżej pisał, że chleb żytni. Żyto zawiera gluten. Więc nie można. Owies też zawiera gluten. I na gluten chyba może być alergia, nie tylko nietolerancja. Pszenica durum, orkisz też mają gluten. Kasza jęczmienna, kasza manna, kasza kuskus także mają gluten, trzeba zrezygnować.
W kwestii problemów z glutenem – to może być nietolerancja, a może być celiaklia. Celiaklia jest znacznie gorsza. Najlepiej się zbadać. I uważać z tym glutenem.
W przypadku uczulenia na gluten czy celiaklii będziesz mieć bardzo ograniczoną dietę.
Ale pamiętaj, aby się dobrze wybadać, zanim zrezygnujesz z glutenu w diecie. Gluten sam w sobie nie jest szkodliwy i człowiek wyewoluował właśnie w tym kierunku, aby gluten trawić. Więc jak ktoś nie trawi glutenu, to trochę tak jakby był wstecz w stosunku do ewolucji. Może np. więcej genów neandertalskich niż homo sapiens. Może kiedyś zrobi się szersze badania na ten temat.
Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na gluten, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci kilka badań. Najpierw można zrobić badanie krwi, które poszukuje przeciwciał przeciwko glutenowi. Jeśli wyniki są niejednoznaczne, może być konieczne wykonanie biopsji jelit, aby potwierdzić diagnozę.
Jeśli chodzi o dietę, osoby uczulone na gluten powinny unikać produktów zawierających gluten, takich jak pieczywo z pszenicy, żyta i jęczmienia.
Można jednak jeść chleb bezglutenowy, który jest dostępny w wielu sklepach spożywczych. Chleb bezglutenowy może być wykonany z różnych mąk, takich jak mąka z ryżu, kukurydzy, amarantusa czy gryki.
Wykluczenie glutenu z diety oznaczać unikanie wszelkich produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i ich pochodne. Obejmuje to większość rodzajów chleba, makaronów, ciastek i piwa.
Warto jednak pamiętać, że wiele produktów, które nie są oczywiste, takich jak sosy, buliony, a nawet niektóre leki, mogą zawierać gluten. Zawsze warto sprawdzić etykiety produktów.