Uczulenie na jad pszczeli – jak wykryć?
Jak można sprawdzić, czy jest się uczulonym na jad pszczeli? Czy jedyną metodą są testy alergenne? Czy jak ktoś jest uczulony na jad pszczeli, to osa lub szerszeń też może zaszkodzić?
9 Odpowiedzi
Oprócz testów na alergeny tylko jedna opcja przyszła mi do głowy – dać się pogryźć 😉 Oczywiście żartuję w tym momencie 🙂 Jeśli masz obawy, że możesz być uczulona, bo np. ktoś z Twojej rodziny jest uczulony, to warto zrobić takie badania. Ludzie różie reagują na jad pszczeli, jedni mocniej inni słabiej, nie ma co ryzykować. Co do pozostałych owadów, to pewności nie mam, ale obawiam się, że kontakt z jadem osy lub szerszenia także może być szkodliwy. Wydaje mi się, że z szerszeniem może być nawet gorzej niż z pszczołą.
Jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenia uczulenia na jad pszczeli, trzeba zrobić sobie testy alergenne i być ostrożnym, można nawet zginąć, gdy jest się uczulonym i na czas nie przyjdzie pomoc.
Odpowiednie testy trzeba zrobić u alergologa i będziesz wiedzieć, czy jesteś uczulona na jad pszczeli. Jeśli byłaś kiedyś ugryziona i nie było jakichś poważnych objawów, to nie ma obaw. Ale jeśli pszczoła nigdy Cię nie ugryzła, a powiedzmy jesteś już dorosła, lepiej się zbadaj.
Możesz sobie kupić spray o nazwie propolis. Ja mam propolis 7% na bazie alkoholu. Jak popryskasz na skórę i będziesz mieć reakcję alergiczną, to może oznaczać, że jesteś uczulony na jad pszczeli. Mnie pani doktor podolog przepisała ten spray na wrastający paznokieć i mówiła że jeśli jestem uczulony na jad pszczeli, mogę mieć reakcję alergiczną.
Można sobie zrobić teksty alergenne na jad pszczeli i nie tylko, ale chyba paręset złotych trzeba zapłacić za te testy. Testy na alergie pokarmowe, jakieś podstawowe, kosztują około 400-500 złotych.
Jak sprawdzić, czy ma się uczulenie na jad pszczeli? Albo na osy czy szerszenie?
Podczas diagnostyki alergii na jad takowych owadów (są to owady błonkoskrzydłowe, takie jak osy, pszczoły, osy, szerszenie, trzemiele) wykorzystuje się:
- testy śródskórne.
- oznaczenie stężenia swoistych przeciwciał IgE,
- punktowe testy skórne,
W wybranych sytuacjach robi się też:
- test uwalniania histaminy
- test degranulacji bazofilów,
- próby prowokacyjne z żywym owadem (ale jak ktoś się boi, to wiadomo ciężko)
- test aktywacji bazofilów
Za najlepszą diagnozę uważany jest test punktowy z alergenem jadu owada należącego do danego owada. Badanie takie wykonuje się nie wcześniej niż 2 miesiące i nie później niż rok po użądleniu przez tego owada.
Można dać się użądlić pszczole, ale jest to ryzykowne oczywiście 🙂 Najlepiej idź pod szpital i zaczep jakąś pszczołę na kwiatku 🙂
A tak całkiem na poważnie, to tak jak wyżej napisano, zrobić sobie testy. Od razu sprawdzić, czy są alergie na jakieś inne substancje. Czasem takie testy mogą uratować życie.
Warto dowiedzieć się, czy ktokolwiek w twojej rodzinie ma takie uczulenie.
Aby wykryć uczulenie na jad pszczeli, należy udać się do alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy alergiczne. Testy te mają na celu sprawdzenie wrażliwości organizmu na jad pszczeli i mogą obejmować testy skórne, takie jak test punktowy (prick test) lub testy śródskórne (intradermal).
Podczas testu punktowego, lekarz umieszcza minimalną ilość jadu na skórze, a następnie nakłada na nią igłę lub inną ostro zakończoną narzędzie, aby wprowadzić jad do organizmu. Śródskórny test polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości jadu pod warstwę skóry na górnej części ramienia za pomocą drobnych igieł.
Reakcja organizmu na jad pszczeli, takie jak powstanie pokrzywki, może wskazywać na istnienie uczulenia. Rozmiar pokrzywki jest istotnym wskaźnikiem, czy uczulenie rzeczywiście występuje. Pacjenci powinni poczekać z testem, jeśli są w ciąży lub zostali ukąszeni przez pszczołę w ciągu ostatnich 2-4 tygodni. Dokładny czas trwania testów zależy od lekarza, dlatego warto skontaktować się z nim, aby uzyskać szacunkowy czas trwania badania.