Uczulenie na słońce – objawy, leczenie, jak zapobiegać?
Ostatnio słyszałam, że mojej koleżanki koleżanka ma uczulenie na słońce. Pierwsze słyszę o czymś takim. Jak to się objawia? Nie można wychodzić na słońce? Da się wyleczyć uczulenie na słońce? I jak temu zapobiec, aby nie dostać uczulenia na słońce?
10 Odpowiedzi
Jeśli masz uczulenie na słońce, nie powinieneś go jeść. Jak ktoś ma uczulenie na orzechy, to nie je orzechów. Tym bardziej że słońce parzy w usta jak próbuję się je jeść. A tak na serio to warto się zbadać u dermatologa jeśli masz jakieś reakcje alergiczne na słońce.
Jeśli masz uczulenie na słońce, to będzie się to objawiać pieczeniem po krótkim przebywaniu na słońcu, a także przebarwieniami i grudkami na skórze. są specjalne kremy, które mogą pomóc w tej sytuacji, ale nie wiem jak bardzo są skuteczne ponieważ osobiście nie testowałam.
Alergia na słońce to z reguły wysypka i czerwona skóra. W skrajnych przypadkach to może być nawet krwawienie i pęcherze. Nawet zdrowi ludzie powinni uważać z długim przebywaniem na słońcu, ponieważ promieniowanie powoduje szybsze starzenie się skóry i utratą jej elastyczności. Uczulenie na słońce nie musi być od urodzenia, moja koleżanka dopiero na pewnym etapie życia dostała uczulenia.
Popularną alergią na słońce jest polimorficzna lekka erupcja. Około 20% Europejczyków na to choruje i najbardziej narażone są kobiety z jasną cerą. Występuje to głównie wiosną i jest tymczasowe.
Możesz mieć też photo alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to spowodowane używaniem niektórych kosmetyków których twoja skóra nie toleruję. Albo po prostu kosmetyk źle reaguje w kontakcie za słońcem i drażni cię. Może to być perfum, balsam albo nawet jakiś środek na owady. Tak więc jak obserwujesz u siebie uczulenie na słońce, zastanów się jakich kosmetyków używałaś.
Jeśli twoje dziecko ma wysypka i swędzenie, to może to być świerzbiączka letnia. Nie jest to nic groźnego, ale nie wolno tego ignorować i trzeba leczyć ponieważ to swędzi i dziecko może rozdrabniać mocno.
Skóra najczęściej reaguje zaczerwienieniem, gdy występuje uczulenie na słońce. Jak jest to dla Ciebie problematyczne, skonsultuj się ze specjalistą, czasami można zaradzić problemowi. Ludzie boją się lekarzy – nie bój się. Tylko teraz w dobie koronawirusa będzie trochę trudniej, ale jeszcze jest wczesna wiosna.
Zaczerwieniona, podrażniona skóra z tendencjami do jakiś ran, bąbli to znak, że należy wybrać się z tym do lekarza. Moim zdaniem najważniejsze to stosować kremy z filtrem. Tym najwyższym – 50.
Zrób sobie badania laboratoryjne i dowiesz się o sobie wiele rzeczy. Nie są wcale drogie, a mogą zmienić twoje życie. Można zrobić badania praktycznie na wszystko w całej Polsce. I są to zazwyczaj badania nieinwazyjne, bezbolesne.
Nie siadaj na słońcu, gdy jest alergia. Zresztą siedzenie na słońcu mogłoby oparzyć w tył. I dodatkowo trzeba byłoby mieć skafander, ponieważ słońce jest w próżni.