W jaki sposób należy postąpić w przypadku, gdy poszkodowany uległ oparzeniu?
Jak należy się zachować, gdy poszkodowany w trakcie wypadku jest oparzony? Jak pomóc oparzonej osobie? W jaki sposób należy postąpić w przypadku, gdy poszkodowany uległ oparzeniu?
4 Odpowiedzi
Jeżeli w ranę wtopił się kawałek materiału nie można pod żadnym pozorem go usuwać. Taka osobę należy jak naszybciej ,,schłodzić” – przykładać zimne rzeczy do rany, jeżeli takiego czegoś nie posiadamy nasz poszkodowany musi przeczekać aż do przyjazdu służb ratunkowych.
Jeśli był to wypadek, gdzie mogło dojść do silnego uszkodzenia szkieletu, trzeba mieć na uwadze, że nie wolno w żaden sposób ruszać poszkodowanego, dlatego udzielenie pomocy przy oparzeniu może być trudne. Należy przede wszystkim schłodzić oparzone miejsce (wodą lub np. żelowymi okładami). Nie wolno smarować oparzonego miejsca tłuszczem czy kremem!
Schłodzienie oparzenia znacznie pomaga. Ale trzeba uważać na to, czy skóra nie jest zupełnie pęknięta, bo można doprowadzić do krwawienia, jeśli dodatkowo przy oparzeniu jest rana.
W pierwszej kolejności trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Bo oparzenia mogą być różne, oparzenie piekarnika albo pożar. Jeśli jesteśmy bezpieczni to możemy rozpocząć proces pomagania. Taką zwykłą ranę, że tak powiem domową należy dobrze schłodzić wodą przez ok 20 minut. Szybko zdjąć biżuterie i ubrania z tej części ciała, (jeśli oczywiście to możliwe) która uległa poparzeniu, ponieważ dochodzi do obrzęku tego miejsca. Woda powinna być chłodna, ale nie lodowata. Po schłodzeniu ranę zabezpiecz sterylnym opatrunkiem.
Jeśli chodzi o ciężkie wypadki, trzeba szybko wezwać pomoc. Osobę płonącą położyć, gasić kocem, oblać wodą. Chłodzić rany, to zabezpieczyć przed dalszym rozprzestrzenieniem się poparzenia. Jeśli ubrania przywarły do skóry, nie zrywać ich samodzielnie, zaczekać na profesjonalna pomoc.