W jakich miejscach występuje półpasiec?
W jakich miejscach występuje półpasiec? Gdzie się pojawia półpasiec? Jak sprawdzić, czy mam półpaśca? Jaki są pierwsze objawy półpaśca? I jakie ogólnie są objawy? Jak wygląda półpasiec na skórze?
2 Odpowiedzi
Półpasiec to choroba zakaźna, występująca u osób, które przebyły we wcześniejszych latach lub wieku dziecięcym ospę wietrzną. Półpasiec i ospę wietrzną wywołuje ten sam wirus czyli varicella zoster virus (VZV).
Objawy półpaśca mogą być różne i często zależą od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Do zwiastunowych objawów półpaśca zalicza się przede wszystkim:
- ból odczuwany w obrębie zakażonych zwojów nerwowych zwykle na twarzy szyi, ale również na tułowiu, brzuchu czy plecach,
- pieczenie, mrowienie i swędzenie w obrębie zwojów nerwowych, w których namnaża się wirus,
- gorączkę, ból głowy i złe samopoczucie,
- światłowstręt u niektórych pacjentów,
- pogorszenie słuchu lub wzroku w jednym uchu lub oku jeśli wykwity skórne objęły obszar nerwów w obrębie twarzy czy szyi.
Po tym okresie rozwija się wysypka w postaci pęcherzyków wypełnionych przezroczystym, surowiczym płynem. Wysypka występuję w obrębie zakażonych zwojów nerwowych. Początkowo to zazwyczaj jednostronnie występujące, niekiedy niezwykle bolesne pęcherzyki. Zwykle nie przekraczają jednej linii ciała, a najczęstszą lokalizacją są nerwy międzyżebrowe stąd też wzięła się nazwa półpasiec. Skóra w ich obrębie nadal swędzi i boli, dlatego należy pilnować, by nie uszkodzić samych pęcherzyków ze względu na transmisję płynu, w którym znajduje się wirus. Po kilku dniach pęcherzyki wysychają, tworząc strupki, po jakimś czasie odpadają ze skóry, niestety mogą pozostawić przebarwienia.
Półpasiec, znany również jako herpes zoster, to choroba wirusowa spowodowana reaktywacją wirusa ospy wietrznej i półpaśca (Varicella zoster virus), który pozostaje w organizmie po przebyciu ospy wietrznej. Po reaktywacji wirus porusza się wzdłuż nerwów do skóry, powodując objawy półpaśca.
Półpasiec może pojawić się na różnych częściach ciała, a jego lokalizacja zależy od tego, które zakończenia nerwowe zostają zaatakowane przez wirusa. Najczęściej występuje na:
1. Tułowiu – często obejmuje jeden pasek skóry, który owija się wokół lewej lub prawej strony tułowia, zazwyczaj od środka pleców do klatki piersiowej.
2. Twarzy – może występować na oczach, co jest stanem znanym jako oczny półpasiec, na czole, nosie, lub wokół ust.
3. Szyi i ramionach – podobnie jak na tułowiu, może obejmować pas skóry w tych rejonach.
4. Rzadziej półpasiec może pojawić się na nogach lub w innych miejscach.
Typowo, półpasiec pojawia się po jednej stronie ciała i nie przekracza linii środkowej. Objawy obejmują silny ból, pieczenie, swędzenie, mrowienie lub uczucie drętwienia, a następnie pojawiają się pęcherze wypełnione płynem na czerwonej, podrażnionej skórze. Warto zaznaczyć, że półpasiec jest zakaźny i może być przenoszony na osoby, które wcześniej nie miały ospy wietrznej lub nie zostały zaszczepione przeciwko niej.