W jakich państwach mówi się po niemiecku?
W jakich krajach mówi się po niemiecku? Jakie państwa mają język niemiecki jako język urzędowy? Albo jeden z języków urzędowych. Ile jest krajów niemieckojęzycznych? Czy w Turcji dogadam się po niemiecku? Dużo Turków jest w Niemczech, to może w Turcji też ludzie uczą się niemieckiego?
2 Odpowiedzi
Język niemiecki jest językiem urzędowym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Liechtensteinie, Południowym Tyrolu (tj. prowincji położonej na północy Włoch) oraz w dwóch polskich województwach – Opolskim i Śląskim.
Duże skupiska Niemców na pewno są w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Namibii, Francji i Kanadzie.
Teoretycznie powinieneś dogadać się w Turcji po niemiecku; jako że kraj ten jest wśród Niemców popularnym miejscem wypoczynku, znajomość języka niemieckiego jest dość powszechna.
Język niemiecki jest oficjalnym lub jednym z oficjalnych języków w następujących państwach:
-
Niemcy (Deutschland) – niemiecki jest językiem ojczystym dla większości obywateli i pełni funkcję języka urzędowego.
-
Austria (Österreich) – niemiecki jest też językiem urzędowym i najbardziej rozpowszechnionym językiem ojczystym.
-
Szwajcaria (Schweiz/Suisse/Svizzera/Svizra) – niemiecki jest w tym państwie jednym z czterech języków urzędowych. W Szwajcarii używa się specyficznego dialektu zwanego szwajcarskim niemieckim (Schweizerdeutsch), ale oficjalne dokumenty są często w standardowym języku niemieckim (Hochdeutsch).
-
Liechtenstein – niemiecki jest jedynym językiem urzędowym tego małego państwa.
-
Luksemburg (Lëtzebuerg) – niemiecki jest jednym z trzech języków urzędowych, obok luksemburskiego i francuskiego.
-
Belgia – niemiecki jest jednym z trzech języków urzędowych. Używany jest głównie w Wspólnocie Niemieckojęzycznej w Belgii, która jest jednym z trzech regionów językowych kraju.
Ponadto niemiecki jest również rozpoznawany jako język mniejszościowy w kilku innych krajach, w tym w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech (w regionie Południowy Tyrol), w Polsce (w niektórych częściach Opolszczyzny), na Słowacji, w Rumunii (w Transylwanii) i w Rosji (w niektórych grupach mniejszościowych). Niemiecki jest również szeroko nauczany jako drugi język w wielu krajach na całym świecie.