W jakim kierunku płynie prąd? W którą stronę płynie?
W jakim kierunku płynie prąd? W którą stronę płynie? Jak ustalić kierunek przepływu prądu? Czy prąd płynie od minusa do plusa? Jak płynie prąd w przewodzie?
2 Odpowiedzi
Kierunek przepływu prądu elektrycznego zależy od sposobu, w jaki go definiujemy, i istnieją dwa główne podejścia:
1. Prąd konwencjonalny
Prąd konwencjonalny jest definiowany jako przepływ ładunku od wyższego potencjału do niższego, czyli od dodatniej elektrody (anody) do ujemnej elektrody (katody). Jest to kierunek, w którym przypuszczano, że przepływa prąd przed odkryciem elektronu, i jest nadal używany w większości schematów elektrycznych oraz w teorii obwodów. Według tej konwencji prąd „płynie” od plusa do minusa.
2. Prąd elektronowy (rzeczywisty)
Rzeczywisty przepływ prądu elektrycznego w przewodnikach, takich jak metale, jest spowodowany ruchem elektronów, które są ładunkami ujemnymi. Elektrony te przemieszczają się od elektrody o niższym potencjale (ujemnej, katody) do elektrody o wyższym potencjale (dodatniej, anody). Zatem w rzeczywistości, w przewodnikach metalowych prąd elektronowy płynie od minusa do plusa.
Podsumowanie
- Prąd konwencjonalny: Od plusa (+) do minusa (-).
- Prąd elektronowy (rzeczywisty): Od minusa (-) do plusa (+).
Mimo odkrycia, że prąd w metalach jest spowodowany ruchem elektronów, konwencja dotycząca kierunku prądu konwencjonalnego jest nadal powszechnie używana w inżynierii elektrycznej i elektronice, ponieważ ułatwia analizę i zrozumienie obwodów elektrycznych.
A prąd wodny zawsze płynie zgodnie z grawitacją.