W jakim stopniu problematyka zawarta w platońskiej przypowieści o jaskini jest nadal aktualna?
W jakim stopniu problematyka zawarta w platońskiej przypowieści o jaskini jest nadal aktualna? Co możecie powiedzieć na temat jaskini Platona?
5 Odpowiedzi
Siedzenie w ciemnej jaskini można porównać do egzystencji człowieka, który się nie rozwija.
Powiedzmy, zamiast od czasu do czasu przeczytać dobrą książkę, obejrzeć wartościowy film lub serial, pouczyć się języka obcego, rozwijać się w jakiejś dziedzinie – decydujesz się na egzystencję w postaci zwykłej, powtarzalnej, nie rozwijającej Cię w żaden sposób pracy, a wolny czas spędzasz wyłącznie, oglądając programy typu Goggle Box (jest to spoko program, ale z umiarem i nie za często), Królowe Życia i inne tego typu rzeczy. Jest to bardzo płaska forma rozrywki, która nie rozwija Cię w żaden sposób.
Ja dla przykładu wszystkie seriale, filmy oglądam po angielsku, gram w we wszelkie gry po angielsku.
W ten sposób podczas relaksowania się uczę się angielskiego (a właściwie szlifuję, gdyż już dobrze znam).
Może zacznijmy od tego, czym jest jaskinia Platona.
Opowiada ona o ludziach przykutych łańcuchami do ciemnej ściany jaskini i widzą oni cienie prawdziwego życia toczącego się poza jaskinią i sami chcieliby się tam wydostać, aby wieść wolne i autonomiczne życie. Z czasem stwierdzają, że to jest dla nich normalne życie, nie odczuwają już ucisku łańcuchów.
Wypowiedź powyżej to bardzo ciekawa i inteligentna interpretacja. Jest jeszcze inną – mówiąca o tym, że ciało jest naszym więzieniem i gdy staramy się zgłębić świat idei, wiedzy, filozofii i nie skupiamy się tylko na cielesności, uwalniamy się z tych kajdan.
Rzeczywistość duchowa jest należytym celem człowieka, a ten, który pozbawia się niecielesnego aspektu życia, tkwi ograniczony w sferze złudzeń.
Aktualne jest to cały czas, ponieważ ludzie nadal decydują się dobrowolnie tkwić w więzieniu cielesności, nie rozwijając się intelektualnie. Każdy człowiek może zrzucić kajdany.
Platońska przypowieść o jaskini, choć powstała ponad dwa tysiące lat temu, nadal pozostaje aktualna w wielu aspektach. Jej bogactwo treściowe i różnorodność znaczeń umożliwia ciągle nowe wglądy. Przede wszystkim, alegoria ta dotyczy ontologii, czyli nauki o bycie, która jest podstawą filozofii . Platońska wizja dwóch światów – fizycznego i idealnego – nadal posiada zwolenników i kształtuje nasz sposób myślenia o rzeczywistości.
Ponadto, alegoria o jaskini wprowadza ważne kwestie związane z poznaniem, jak proces odkrywania prawdy, nauczanie i oświecenie. Współcześnie, w kontekście edukacji, alegoria ta może być interpretowana jako przypomnienie o tym, że nauka wymaga otwartości na nowe doświadczenia i przemyśleń.
Wreszcie, przypowieść o jaskini ma również wymiar hermeneutyczny, związany z interpretacją tekstów. Wskazuje, że nasze rozumienie tekstu zależy od naszych doświadczeń i kontekstu, a spotkanie z tekstem zmienia nas jako czytelników. W tym sensie, alegoria ta przypomina o dynamicznym charakterze interpretacji i kontekście kulturowym czy historycznym, co jest nadal istotne dla dzisiejszego czytelnika.