Wilgoć w łazience – jak się pozbyć?
Jak się pozbyć i zapobiegać wilgoci w łazience, przez którą na ścianach wychodzi coś jakby grzyb czy pleśń? jakie środki osuszą powietrze, aby w przyszłości móc zapobiegać temu problemowi?
6 Odpowiedzi
Z wilgocią w łazience walczymy w takiej kolejności:
- Najpierw trzeba sprawdzić, czy w budynku nie ma jakiejś wady – izolacja się nie zepsuła, coś nie przecieka
- Należy w łazience zapewnić odpowiednią wentylację
- Należy dbać o to, aby każde miejsce w łazience dało się wytrzeć. Np. niektórzy stawiają wanny wolnostojące pod ścianą, nie uszczelnione w żaden sposób – siedlisko wilgoci i bakterii za wanną. Ładnie wygląda w programach o remontach, ale jest niepraktyczne. Wanna wolnostojąca jest do dużych łazienek, gdzie możne sobie stać gdzieś na środku, a nie pod ścianą.
- Osuszacz powietrza może pomóc, gdy nic innego nie pomoże.
- Zostawianie otwartych drzwi od łazienki także, jeśli nie ma problemów z wilgocią w reszcie mieszkania.
Jedynym sposobem na pozbycie się wilgoci z łazienki jest właściwa wentylacja powietrza. Wentylacja pomieszczenia redukuje nadmiar pary wodnej.
wietrzyć łazienkę jak najczęściej, ale jeżeli pleśń się pojawiła to może już być w murach i w takim przypadku i tak będzie wychodzić.
a jakieś urządzenie, które na bieżąco będzie osuszać powietrze?
Aby nie było wilgoci bardzo ważne jest wentylowanie pomieszczenia, najlepiej często otwierać okno po myciu lub włączać wentylator. Możesz próbować z osuszaczem powietrza, na pewno nie zaszkodzi.
O ile to możliwe drzwi od łazienki powinny być otwarte o ile nie ma tam nikogo. 😀 Bo inaczej bardzo łatwo, szczególnie jeśli łazienka jest mała, żeby wdarła się pleśń. No i później zostaje tylko zdrapywanie farby, środek przeciwko pleśni i malowanie od nowa. Poza tym jesli chodzi o łazienkę i kuchnie to bardzo dobrym rozwiązaniem są kafelki. Wtedy ewentualnie fugi trzeba będzie czyścić.
Jeśli masz problemy z wilgocią w łazience lub ogólnie w domu, kup sobie osuszacz powietrza. Na Media Expert jest bardzo duży wybór takich urządzeń. Pobierają one bardzo mało prądu i są bardzo skuteczne.
Wentylacja niewiele daje, jeśli łazienka jest często używana niestety.